Vyplulo ven: „NATO po nás nepožadovalo F-35.“ A otevřeně z USA: Jste klienti, ne spojenci

11.03.2024 4:40 | Reportáž

Při debatě o hrozbách a rizicích pro Českou republiku a Evropu upozornil bezpečnostní analytik Miloš Balabán na ty nejzásadnější. V souvislosti s nákupem letounů F-35 varoval, že v konečném důsledku musí negativně postihnout ostatní složky armády z hlediska jejich rozvoje. Navíc Aliance po nás nechtěla pořízení F-35, ale vytvoření těžké brigády, která doteď vytvořená není. Poukázal také na to, jak Spojené státy přistoupily k summitu o Ukrajině, který se konal v Paříži za účasti evropských politických špiček. Nevynechal ani dopady neřízené masové migrace do Evropy.

Vyplulo ven: „NATO po nás nepožadovalo F-35.“ A otevřeně z USA: Jste klienti, ne spojenci
Foto: Archív M. Balabán
Popisek: Bezpečnostní analytik Miloš Balabán

Z několika úhlů pohledu se na bezpečnost naší země zaměřil ve svém vystoupení při Debatě v podzemí, kterou pod názvem „Bezpečnostní hrozby a rizika pro Českou republiku a Evropu“ pořádala Nadace Železná Opona, bezpečnostní analytik Miloš Balabán. Úvodem se věnoval největšímu nákupu v historii české armády. „Samozřejmě že samotný výběr letounů F-35 nebyla žádná bezpečnostní debata. Nebyla to seriózní debata, ale spíš reklamní kampaň. To vidím jako problém. Přitom se v úvahu nebraly i určité špatné zkušenosti armády z minulosti. Když si pořizujeme letadlo za 320 miliard, a možná ta cena bude ještě vyšší, tak to samozřejmě v konečném důsledku musí nějakým způsobem postihnout ostatní složky armády z hlediska jejich rozvoje,“ upozornil Miloš Balabán.

Ilustroval to na situaci v České republice před třemi desítkami let. „V 90. letech jsme měli L-159 a pořízení tohoto letounu, které bylo velmi neprozíravé, znamenalo, že jsme zastavili rozvoj pozemního vojska. Ani debata o nových letadlech se nevedla s přihlédnutím ke všem záležitostem, které souvisejí s hrozbami a obranou země. Přitom první F-35 dostaneme někdy v letech 2030–2031, když to dobře půjde. Takže nám nyní, kdyby hypoteticky došlo k nějakému konfliktu, nepomůžou. Když to tady přistane někdy za sedm let, tak nemáme silnou protivzdušnou obranu, kterou bychom třeba mohli potřebovat na základě zkušeností z Ukrajiny,“ připomněl plukovník v záloze.

Pro zahraniční politiku USA je největší hrozbou ta vnitřní

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pokud NATO , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusealice1 , 11.03.2024 8:40:12
nepůjde na Ukrajinu ,Rusko nechá Evropu stranou. Peníze již nejsou na válčení, Ukrajiny a Zelenského máme plné zuby,u nás chybí peníze zdravotnictví ,infrastruktuře .školám,živíme uprchlíky,chybí byty pro mladé a my si hrajeme na zachránce Ukrajiny,to není naše válka CHCEME MÍR A TO VŠUDE.

|  20 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…