Výprask, jaký USA ještě nezažily. Bin Ládin už kdysi správně odhadl, že Biden je čučkař, říká analytik

15.09.2021 21:13 | Analýza

Zhroucení prozápadní policie, ozbrojených sil a státního aparátu v Afghánistánu v nejobecnější rovině připomíná takzvanou sametovou revoluci v Československu. Podle Usámy bin Ládina byl Biden neschopný. Posmrtně se bin Ládinova slova stala realitou. To ve své analýze píše spisovatel a publicista František Roček s tím, že CIA nezklamala.

Výprask, jaký USA ještě nezažily. Bin Ládin už kdysi správně odhadl, že Biden je čučkař, říká analytik
Foto: Archiv FR
Popisek: Spisovatel a analytik František Roček

Zhroucení prozápadní afghánské vlády v srpnu 2021 nás zaskočilo svou rychlostí. Nastal nepředvídatelný excelentní chaos a až tragikomicky zoufalá evakuace z kábulského letiště. To se nedalo vymyslet, co se muselo stát. Díky tomu od poloviny do konce srpna 2021 byly USA a NATO všem pro smích. Bidenova vláda se brání, že neměla od tajných služeb dostatečné informace o tom, že by mohlo dojít k tak rychlému zhroucení afghánské prozápadní vlády. Tak mediálně pozoruhodný debakl supermani z USA ještě na této planetě nezažili.

Tajné služby nejen v USA, ale i divocí komentátoři a protiváleční aktivisté počítali se zhroucením afghánské prozápadní vlády po odchodu vojáků USA a NATO. Lišili se jenom v odhadu, kdy proamerická vláda skončí na smetišti dějin. Britský ministr zahraničí Dominic Raab na toto téma řekl: „Hlavní zpráva, se kterou jsme pracovali, byla, že... po odchodu vojsk ke konci srpna přijde vytrvalé zhoršování situace a je nepravděpodobné, že by Kábul letos padl... To neznamená, že bychom neměli záložní plán nebo netestovali další varianty.“

Mohly CIA a podobné „dobročinné spolky“ v reálném čase předvídat rychlé zhroucení kábulské prozápadní enklávy? Nemohly, vždyť teprve 6. srpna 2021 do rukou Tálibánu padla první provinční metropole a do Kábulu vtáhl již 15. srpna 2021.

Lhaní je politickou normou

Bidenovský vládní klan se vymlouvá, že neměl od rozvědky aktuální data. V rámci hledání viníka vycházejí zdánlivě kompromisní, neutrálně chaotické zprávy. Například v natoaktual.cz 19. srpna 2021 napsali, že „… utajené zprávy amerických zpravodajských služeb z letošního července předvídaly možnost porážky afghánské vlády Tálibánem a varovaly před rychlým kolapsem afghánských ozbrojených sil… Není však jasné, zda kromě těchto zpráv neexistovaly také jiné, které situaci v zemi viděly pozitivněji. Například jeden z vysokých vládních úředníků pod podmínkou zachování anonymity prozradil, že tajné služby žádnou jasnou a důvěryhodnou předpověď vývoje situace nenabídly.“ Tato informace neříká vůbec nic. Je to jenom politické mlžení.

Kdo jako první napsal „není však jasné, zda kromě těchto zpráv neexistovaly také jiné, které situaci v zemi viděly pozitivněji“, je buď hlupák nebo bidenovský politický manipulátor. CIA vypracovává, podobně jako každá tajná služba, scénáře vývoje ve sledované oblasti. Je to standardní postup.

Protiteroristický velitel CIA pro jižní a jihozápadní Asii na penzi situaci popisoval pro média takto: „Americká zpravodajská komunita posuzovala situaci v Afghánistánu s pomocí scénářů v závislosti na mnoha politických alternativách. Z těchto scénářů si prezident a jeho tým mohl vybírat, jak reagovat. Scénáře vykreslovaly možnou situaci vedoucí ke kolapsu vlády do 30 či 60 dní, ale třeba i 18 měsíců.“ Nechybělo ani konstatování, že by afghánské síly mohly kapitulovat během několika dnů za okolností, kterých jsme nakonec byli svědky. To vše bylo v projekcích předložených Trumpovým úředníkům i Bidenovým představitelům.



Číslo 18 je zajímavé, protože se objevuje v řadě článků po celém světě. Ve výše citovaném textu z natoaktual.cz je mlžení alias tvrzení: „Je ovšem otázkou, zda by mohla americká vláda konat zásadně jinak, i kdyby potřebné informace letos v červenci měla. Všechna klíčová rozhodnutí totiž byla učiněna již dlouho předtím, tedy v době, kdy se bezpečnostní komunita shodovala, že se afghánská vláda v případě útoku nejméně osmnáct měsíců udrží.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

4:44 Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Jak se vyrábí dezinformace. Tak pojmenoval aktuální z řady komentářů pro Parl…