Vyražené zuby, mlátíte nás. Jmění za cestu do EU a teď tohle. Migranti se dokonce chtějí vracet

07.02.2021 10:28 | Zprávy

Tisíce eur jejich rodiny zaplatily, aby oni mohli odejít do Evropy. A teď zůstali v balkánské Bosně a Hercegovině, aniž by mohli dál do vytoužené Evropy. Někteří zvažují, že se vrátí zpět. Taková je situace migrantů, kteří v Bosně žijí v často nehostinných podmínkách. A místní je zrovna nevítají, informují média.

Vyražené zuby, mlátíte nás. Jmění za cestu do EU a teď tohle. Migranti se dokonce chtějí vracet
Foto: Twitter Euronews
Popisek: Migrant v Bosně, kterému chorvatský pohraničník vyrazil zub

 
Zhruba 49 tisíc migrantů z Blízkého východu či Pákistánu přišlo do Bosny od roku 2019. V současnosti jich tam je dle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) kolem 9 až 10 tisíc. A v situaci, kdy jsou kvůli covidové pandemii zavřené vnější hranice Evropské unie, jejich přítomnost začíná vyvolávat hněv místního obyvatelstva v zemi, která se stále zotavuje z krvavé občanské války v 90. letech.
 
Propad sociální soudržnosti v dotčených komunitách a potenciální propad soudržnosti mezi hostitelskou a migrantskou společností, tak popisuje situaci IOM v dokumentu ,,Plán pro řešení krize v Bosně a Hercegovině 2021“.
 
,,Obce s přítomností přijímacích center pro migranty se stávají obětí xenofobních narativů, živených ztrátou kontroly nad zvládnutím migrace v jejich komunitách, stejně jako socio-ekonomickými problémy způsobených pandemií covidu-19,“ píše doslova Mezinárodní organizace pro migraci.
 
Ta dodává, že příliv migrantů se zvyšuje a jejich přítomnost spojená s ,,nacionalistickou a rozdělující rétorikou“ by mohla narušit stabilitu v křehké balkánské zemi, jak informuje server Balkan Insight. Mezinárodní organizace dokonce navrhuje, aby migranti byli zahrnuti do proticovidových vakcinačních plánů v zemi, která je dle mezinárodních srovnání hrubého domácího produktu na hlavu chudší než některé africké země.
 
Mezi migranty převažují ti z Pákistánu, Afghánistánu, Iráku, Íránu či ze Sýrie. S velkou převahou svobodných mužů, nicméně zaznamenány jsou i případy rodin s dětmi či děti bez doprovodu. Soustřeďují se zejména na hranicích s Chorvatskem v severovýchodní části Bosny.
 
Vyražené oči, tisíce eur vyhozené zbytečně. Uvažují o návratu
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jpo

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veleba: Mléka vyrábějte polovinu, Češi. Nařízení EU

8:21 Veleba: Mléka vyrábějte polovinu, Češi. Nařízení EU

POHLED SELSKÝM ROZUMEM Pískání na politiky na Národní třídě, rozklad společnosti… I o tom mluví ve s…