Vyražené zuby, mlátíte nás. Jmění za cestu do EU a teď tohle. Migranti se dokonce chtějí vracet

07.02.2021 10:28 | Zprávy

Tisíce eur jejich rodiny zaplatily, aby oni mohli odejít do Evropy. A teď zůstali v balkánské Bosně a Hercegovině, aniž by mohli dál do vytoužené Evropy. Někteří zvažují, že se vrátí zpět. Taková je situace migrantů, kteří v Bosně žijí v často nehostinných podmínkách. A místní je zrovna nevítají, informují média.

Vyražené zuby, mlátíte nás. Jmění za cestu do EU a teď tohle. Migranti se dokonce chtějí vracet
Foto: Twitter Euronews
Popisek: Migrant v Bosně, kterému chorvatský pohraničník vyrazil zub

 
Zhruba 49 tisíc migrantů z Blízkého východu či Pákistánu přišlo do Bosny od roku 2019. V současnosti jich tam je dle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) kolem 9 až 10 tisíc. A v situaci, kdy jsou kvůli covidové pandemii zavřené vnější hranice Evropské unie, jejich přítomnost začíná vyvolávat hněv místního obyvatelstva v zemi, která se stále zotavuje z krvavé občanské války v 90. letech.
 
Propad sociální soudržnosti v dotčených komunitách a potenciální propad soudržnosti mezi hostitelskou a migrantskou společností, tak popisuje situaci IOM v dokumentu ,,Plán pro řešení krize v Bosně a Hercegovině 2021“.
 
,,Obce s přítomností přijímacích center pro migranty se stávají obětí xenofobních narativů, živených ztrátou kontroly nad zvládnutím migrace v jejich komunitách, stejně jako socio-ekonomickými problémy způsobených pandemií covidu-19,“ píše doslova Mezinárodní organizace pro migraci.
 
Ta dodává, že příliv migrantů se zvyšuje a jejich přítomnost spojená s ,,nacionalistickou a rozdělující rétorikou“ by mohla narušit stabilitu v křehké balkánské zemi, jak informuje server Balkan Insight. Mezinárodní organizace dokonce navrhuje, aby migranti byli zahrnuti do proticovidových vakcinačních plánů v zemi, která je dle mezinárodních srovnání hrubého domácího produktu na hlavu chudší než některé africké země.
 
Mezi migranty převažují ti z Pákistánu, Afghánistánu, Iráku, Íránu či ze Sýrie. S velkou převahou svobodných mužů, nicméně zaznamenány jsou i případy rodin s dětmi či děti bez doprovodu. Soustřeďují se zejména na hranicích s Chorvatskem v severovýchodní části Bosny.
 
Vyražené oči, tisíce eur vyhozené zbytečně. Uvažují o návratu
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jpo

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusko? Ano. Šéf světového hokeje znovu naštve Dominika Haška

10:05 Rusko? Ano. Šéf světového hokeje znovu naštve Dominika Haška

Současný šéf světové hokejové federace IIHF Luc Tardif se vyslovil pro návrat ruských a běloruských …