Dlouhodobě se hovoří o tom, že Saúdská Arábie je jedním z hlavních donátorů islámského terorismu. Přesto je tato země považována za jednoho z nejbližších spojenců Spojených států a Západu vůbec. Aspoň tedy navenek. Jak před sedmi lety odhalil server WikiLeaks, v „soukromí“ si Američané příliš velké iluze o Saúdech nedělají. V roce 2009 někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová podepsala tajný dokument, ve kterém je Saúdská Arábie označena jako hlavní sponzor Al-Káidy a Tálibánu.
Saúdská Arábie je obviňována také z přímé účasti na teroristických útocích z 11. září 2001. Ostatně z devatenácti pachatelů, kteří podle seznamu FBI útok připravili a realizovali, pocházelo hned patnáct právě z této země. Nicméně loni v létě zveřejnil americký Kongres třináct let utajovanou zprávu; v rámci jedné její části bylo analyzováno právě možné propojení atentátníků se saúdskou vládou. Vyšetřovatelé FBI a CIA nenašli důkazy, které by něco takového mohly potvrdit.
S takovým závěrem vyšetřování se však nehodlají smířit rodiny více než 1400 obětí teroristických útoků z 11. září 2001. V jejich společné žalobě se přímo hovoří o spolupráci saúdské vlády s potencionálními atentátníky minimálně v první fázi příprav „nácviku útoků“. S odkazem na vyšetřování FBI tvrdí právník žalující strany Sean Carter, že saúdská ambasáda ve Washingtonu mohla financovat přípravy dvou saúdských občanů na uskutečnění teroristického útoku „ze vzduchu“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník