Vysoké školy budou moci posunout termíny přijímacích i státních zkoušek

30.03.2020 19:50 | Zprávy

Zároveň bude možné konat tyto zkoušky distančně. Studentům se půlrok od 1. března do 31. srpna 2020 také nebude počítat do lhůt pro stanovení poplatku za studium, dodržení maximální přípustné délky studia a pro přiznávání stipendií. Návrh zákona připravilo MŠMT v souvislosti s uzavřením škol kvůli zamezení šíření viru COVID 19. Nový zákon by měl platit jen pro tento rok, a to jak na veřejných, tak i soukromých a státních vysokých školách.

Vysoké školy budou moci posunout termíny přijímacích i státních zkoušek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Plaga

„Pro ministerstvo je zcela klíčové, aby současný stav umožnil flexibilní fungování vysokých škol a měl co nejmenší negativní dopady na uchazeče o studium a studenty. Například v tuto chvíli, když překročíte standardní dobu studia, tak už si za další semestry platíte. A tento semestr jsou a budou podmínky studia velmi specifické a řada studentů se věnuje dobrovolnické činnosti. Chceme jim proto vyjít vstříc a v případě prodlužování studia se jim tento semestr nebude započítávat do rozhodného období pro stanovení poplatků“ popsal ministr školství Robert Plaga jednu z hlavních změn.

Vysoké školy si také budou moci určit nové termíny přijímacího řízení, oznámí je s nejméně 15denním předstihem. Pokud by i 15 dnů před plánovaným novým termínem přijímacích zkoušek zůstávaly školy zavřené, škola opět stanoví nový termín, a to nejméně 15 dnů poté, co se obnoví výuka. Dokumenty, které jsou součástí přijetí, například maturitní vysvědčení nebo diplom z předchozího studia, mohou studenti předložit dodatečně, a to až 30 dní po zahájení nového akademického roku.

Stejně tak budou moci vysoké školy posunout původně naplánované termíny státních zkoušek a obhajoby disertačních prací. Tyto zkoušky zároveň budou moci pořádat distanční formou, přičemž je na vysoké škole, jaké technické provedení s ohledem na povahu jednotlivých předmětů a okruhů zvolí. Pokud tyto zkoušky nebude možné provést na dálku, může jít student ke státnicím až po znovuobnovení výuky na vysokých školách. Ostatní zkoušky a studijní povinnosti mohou také probíhat distančně. Rektor přitom může rozhodnout o zkrácení nebo prodloužení akademického roku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tomáš A. Nový

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…