Vyjádření ministerstva kultury ČTK zjišťuje.
Práce na expozici byla přerušena poprvé loni, kdy měla být umístěna na takzvané rodinné tribuně pražské Sparty na Letné. „Po vážných roztržkách klubu s jeho ‚tvrdým jádrem‘ uprostřed sezony 2018 jsme ji však museli přeložit na nové místo – do výstavního objektu na nezávislé půdě. S tím ovšem nepočítal náš loňský rozpočet,“ uvedl Štingl.
Výstava se pak měla přesunout na Letenskou pláň, na trojmezí někdejších fotbalových areálů Sparty, Slavie a německého klubu DFC. Na místě měla stát bouda v podobě předválečné fotbalové šatny. Návštěvníci měli podle autorů putovat obdobími od počátku fotbalové historie v Čechách až do současnosti, kdy jsou xenofobní projevy na fotbalových stadionech celoevropským problémem.
„Nicméně chaos, který resort kultury zachvátil v této politické sezoně, zapříčinil, že výstava, která je v současné době prakticky hotová, bohužel nezískala z pozdě a nepřehledně přidělovaných podpor nezbytné zajištění na svůj provoz,“ sdělil Štingl. Výstava je proto nyní v depozitáři Památníku ticha. Podle organizátorů čeká na finanční podporu a také patřičnou odezvu politiků a fotbalových aktivistů, kterým není neonacismus na sportovních stadionech lhostejný.
„Máme koncepci, jak potlačit nesportovní jevy ve sportu, které považujeme za obecně naprosto nepřijatelné. Bez spolupráce s příslušnými politickými kruhy a zodpovědnými představiteli národního sportu však tento dialog nedokážeme otevřít,“ dodal Štingl.
Památník ticha má do roku 2021 vzniknout na nádraží Praha-Bubny, odkud byli deportováni pražští Židé do koncentračních táborů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp