Vystrčil se strčil do karantény. Nerad, protože doba je těžká

04.02.2021 11:32 | Zprávy

Šéf horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS) dobrovolně zamířil do karantény. Necítí sice žádné příznaky nemoci covid-19, ale lidé z jeho okolí prý byli v kontaktu s někým pozitivním a předseda Senátu se hodlá zachovat zodpovědně, byť hlásí, že karanténa přichází vzhledem k jednáním o volebním zákoně v nevhodnou dobu. Již nastínil, jak by v případě úpravy volebního zákona postupoval.

Vystrčil se strčil do karantény. Nerad, protože doba je těžká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ocitl v koronavirové karanténě.

„Zpráva přichází v nejméně vhodnou dobu, ochrana veřejného zdraví je však na prvním místě,“ uvedl Vystrčil ke karanténě pro ČTK. „V rizikovém kontaktu jsem sice nebyl a cítím se naprosto zdráv. Kvůli svému okolí však nechci nic podcenit. Do normálního režimu se vrátím, až v dostatečném časovém odstupu podstoupím test,“ dodal.

O nové podobě volebního zákona proto bude muset jednat na dálku. Už krátce po rozhodnutí Ústavního soudu oznámil, že celý Senát je připraven hledat shodu na nové podobě volebního zákona.

Na tiskové konferenci v Senátu připomněl, že Ústavní soud nezrušil volební kraje.

„Ústavní soud sám od sebe nezrušil volební kraje. Soudci nežijí mimo tuto zemi a vědí, co je a co není možné,“ poznamenal předseda horní komory s tím, že politické strany musí najít shodu na tom, jakým konkrétním způsobem tedy volební zákon opraví.

Politickou dohodu by rád našel během dvou až tří měsíců a nikoli až na konci května, či dokonce v srpnu.

„Politická dohoda by měla být mnohem dříve. Na konci května už by to podle mého mělo být ve sbírce zákonů,“ konstatoval Vystrčil

Na to na sociální síti Facebook poukázal i předseda ODS Petr Fiala, podle kterého teď není čas na rušení volebních krajů. Spravedlivější volební zákon lze podle jeho názoru připravit i za podmínky zachování současné podoby volebních krajů. 

 „Nemohu si odpustit to, že načasování toho rozhodnutí jen několik měsíců před volbami je přinejmenším nešťastné. Musíme se s tím ale vyrovnat,“ poznamenal Fiala ve videu na sociální síti Facebook s tím, že se senátoři a poslanci společně pokusí domluvit na takové podobě zákona, kterou nebude Ústavní soud kritizovat a který napomůže vytvořit stabilní politické prostředí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…