V Praze se již nějakou dobu ukazuje, že je zde málo cenově dostupných bytů. Kdo chce v českém hlavním městě složit hlavu pod vlastní střechou, musí si připravit pořádný balík. Piráti kvůli tomu chtěli zjišťovat, kolik bytů si v Praze drží spekulanti pro zisk, aniž by někoho ubytovali. Z tohoto plánu však po roztržce s koaliční TOP 09 sešlo.
Problémy s bydlením však neřeší jen v Praze, ale kupříkladu i v německých velkých městech. O víkendu došla tisícům Němců trpělivost a vyrazili do ulic. Podle německého deníku BIld jsou Němci naštvaní natolik, že politiky vyzývají i k vyvlastňování bytů z rukou soukromých majitelů. „Stále více nájemníků už odmítá přistupovat na to, že jim nájmy rostou a společnosti vlastnící jejich byty vydělávají miliardy,“ poznamenal k tomu Lukas Siebenkotten, šéf Německé asociace nájemců.
Průzkum, který si německá asociace nechala vypracovat, ukazuje, že 46 procent Němců je nakloněno vyvlastňování bytů z majetku realitních společností, pokud tyto společnosti požadují příliš vysoké nájemné. Proti vyvlastňování bytů se staví jen 40 procent dotázaných. Není bez zajímavosti, že v bývalých spolkových zemích komunistické Německé demokratické republiky je vyvlastňování bytů nakloněno až 64 procent dotázaných. V bývalém západním Německu je to jen 42 procent.
Realitní společnosti v Německu vlastní asi 13 procent bytů, 66 procent bytů vlastní fyzické osoby a zbytek vlastní stát či družstva. Odhady ukazují, že náklady na bydlení spolknou Němcům asi 36 procent z jejich příjmů, více než třetinu platu.
Moritz Schularick (43), profesor ekonomie na univerzitě v Bonnu tvrdí, že pokud se něco nezmění, budou v Německu v roce 2035 scházet až tři miliony bytů. Politici už počítají s tím, že je třeba postavit každý rok až 375 tisíc bytů, ale v tuto chvíli se daří stavět jen 300 tisíc bytů.
Lukas Siebenkotten tvrdí, že Německo potřebuje každý rok postavit 100 tisíc nových sociálních bytů, na což bude třeba uvolnit až 5 miliard eur.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp