Vývojem v zemědělství jsme po roce 1989 ztratili soběstačnost, povzdychl si senátor Hajda

22.11.2014 11:51 | Zprávy

„Je těžké smiřovat se s politickými figurami, které o problémech daného rezortu nic neví." Jan Hajda se netají svým zklamáním nad polistopadovým vývojem. Kdo je ale podle podle jeho názoru za něj zodpovědný a co s tím? Jako předseda výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu se vyjádřil také k dopadu sankcí či rezignaci ministra Prachaře. Prozradil nám také, jak a v čem poradil v poslední době premiérovi jako jeho poradce. A nejen to...

Vývojem v zemědělství jsme po roce 1989 ztratili soběstačnost, povzdychl si senátor Hajda
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor Jan Hajda (ČSSD)

V těchto dnech si připomínáme 25. let od sametové revoluce. Jste spokojen s polistopadovým vývojem, nebo jste si to představoval jinak?

S polistopadovým vývojem nejsem zcela spokojen, neboť jsem se domníval, že na důležité státní funkce budou dosazováni především odborníci. V tomto směru jsem zklamán, neboť pro člověka, který celý život pracuje v zemědělství, je těžko smiřovat se s politickými figurami, které o problémech daného rezortu nic neví. Vývoj v zemědělství po roce 1989 je důkazem ztráty soběstačnosti ve výrobě potravin.

V minulosti jste byl člen KSČ. Po roce 1989 jste ale se stal členem ČSSD. Proč jste tehdy nevstoupil do KSČM?

Do ČSSD jsem vstoupil proto, že je to strana s demokratickými tradicemi, která jasně chtěla navázat na vše pozitivní z její minulosti. KSČM podle mého názoru už tehdy nebyla formovatelná.

V Senátu PČR působíte jako předseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Jak byste s odstupem času hodnotil dopad sankcí vůči Rusku na české zemědělce a hospodářství?

Dopad sankcí vůči Rusku na české zemědělce se zatím týká mlékárenských a potravinářských výrobků. Dopad větších sankcí se projeví v I. pololetí příštího roku, kdy státy EU budou hledat odbytiště pro vyrobené produkty (např. polská jablka, vepřové maso apod.) a budou se snažit tyto produkty prodávat pod cenou.

Podle slov ministra zemědělství Mariana Jurečky se do České republiky tedy dováží za více než třicet miliard korun potravinářských výrobků, které se u nás prodají a které bychom z většiny byli schopni vyrobit u nás. Kde je podle Vás chyba?

Vývoj v potravinářské výrobě odráží privatizaci potravinářského průmyslu (např. FRUTA ZNOJMO, FRUTA LEDNICE, FRUTA PODIVÍN atd.), která byla charakterizována častým střídáním vlastníků, jimž nešlo o výrobu, zaměstnanost, ale pouze o rychlé zbohatnutí. Při této privatizaci nebyly řadě zemědělských podniků zaplaceny dodávky produktů (je to případ i mého ZD Sedlec), a proto řada producentů zeleniny na jižní Moravě ustoupila od výroby. Zmíněné české produkty pak byly nahrazeny produkty ze zahraničí.

Obavy z dovozu vzrůstají ještě v souvislosti se sankcemi. Ministr zemědělství na to reagoval slovy, že pokud EU nezmírní dopad sankcí, zakáže Česko dovoz dotovaných potravin. Je to krok správným směrem?

Zákaz dovozu dotovaných potravin je nutný. Tento zákaz tvrdě uplatňují i v USA. Domnívám se, že u řady produktů se k tomuto kroku mělo přistoupit již dříve.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Agent provokatér? Podivnost kolem vraha z Magdeburku

10:52 Agent provokatér? Podivnost kolem vraha z Magdeburku

„Muž, kterého jiní odpadlíci od islámu považovali za nedůvěryhodného či dokonce za agenta provokatér…