Vzácný host u Bobošíkové. Až z Finska přijela poslankyně Česko varovat

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

27.07.2023 20:15 | Monitoring

Finská křesťanskodemokratická poslankyně a bývalá ministryně vnitra Päivi Räsänenová promluvila jako host pořadu Aby bylo jasno o svém ostře sledovaném procesu o svobodě projevu, který vzbudil i mezinárodní pozornost. Označuje jej jako útok na křesťanskou víru a svobodu slova. Její případ má podle jejího názoru sloužit k zastrašení lidí, kteří by chtěli svobodně vyjadřovat své názory, například i proti postojům LGBT komunity. Hovořila o velmi nebezpečné „kultuře rušení“ a jejích snahách dehonestovat lidi s odlišnými názory. „Lidé ale teď pochopili, že je čas použít tyto naše svobody, pokud je nevyužijeme, bude se prostor pro jejich využití stále zužovat,“ upozornila finská politička.

Vzácný host u Bobošíkové. Až z Finska přijela poslankyně Česko varovat
Foto: Aby bylo jasno
Popisek: Poslankyně finského parlamentu Päivi Räsänenová

Räsänenová stanula před časem před soudem, generální prokurátor proti ní vznesl celkem tři samostatná obvinění, která se týkala jejího vystoupení v televizním pořadu v roce 2018 o tom, co by si Ježíš myslel o homosexuálech, příspěvku na Twitteru v roce 2019, v němž politička sdílela úryvek z bible, a vydání brožury „Jako muže a ženu je stvořil“, kterou napsala v roce 2004. Obviněna byla z etnické agitace proti homosexuálům. Soud Räsänenovou osvobodil, ale státní zástupce se odvolal, a v srpnu proto opět stane před soudem.

Räsänenová situaci vnímá jako útok na křesťanskou víru. „Na začátku, když to před čtyřmi lety začalo, šlo hlavně o mou kritiku vůči hlavní finské luteránské církvi, která podporovala akci LGBT pride v rozporu s vlastním základem v bibli. A to byl pro mě šok, že má církev se rozhodla podpořit tuto akci,“ uvedla jako členka finské luteránské církve. „Proto jsem to zpochybnila a svou kritiku zaměřila proti představitelům své církve. Jde tedy o křesťanskou víru. Jde o rozbití křesťanského pohledu na svět ve finské společnosti, takže občané už nerozumějí hlavnímu poselství bible,“ dodala.

Své stíhání popisuje jako útok na svobodu slova. „A pak jde samozřejmě o svobodu slova. O svobodu vyjadřovat svá přesvědčení. A právě toho se obávám, protože pak to nezužuje jen tyto důležité ústavní svobody křesťanů, ale i ostatních. Může to ohrozit svobodu kohokoliv, svobodu mluvit, vyjadřovat své názory a hlubokou víru a přesvědčení,“ doplnila poslankyně finského parlamentu.

Reakce jejích kolegů ve finském parlamentu, běžných občanů, ale i homosexuálů jsou podle ní velmi rozpolcené. „V naší společnosti nebo také v naší církvi a v jiných církvích je mnoho lidí, kteří mě velmi silně podpořili. Dostala jsem tisíce a tisíce dopisů z Finska i ze zahraničí, kde mě lidé podpořili. Také v parlamentu byli velmi známí poslanci, kteří mě podpořili z různých stran. Také někteří homosexuálové podpořili mou svobodu vyjadřovat mé názory. Ale samozřejmě se objevila i velmi silná kritika proti mně. Takže diskuse probíhá a řekla bych, že naše společnost je rozdělena,“ hodnotí někdejší šéfka Konzervativní strany.

„Před dvaceti lety jsem si nedokázala představit situaci, která nyní nastává,“ pokračovala Räsänenová, která je členkou parlamentu osmadvacet let. „Celý tento proces byl pro mě překvapením a musím říct, že mi připadalo velmi absurdní, když jsem před čtyřmi lety seděla na policejní stanici a vyslýchali mě kvůli bibli,“ podotkla, že jí byli pokládány teologické otázky nejrůznějšího druhu, například co si představuje pod pojmem hřích.

Že se z těchto témat stává fenomén, si ale všimla ještě o pár let dříve: „Před sedmi lety se konala jedna křesťanská akce, kde jsem slíbila, že budu mít v jednom kostele desetiminutovou přednášku o manželství. Ale asi týden před akcí mi bylo oznámeno, že církevní rada mi nedovoluje přijít do toho kostela a mluvit o manželství, protože bych tím ohrozila bezpečnost církve. Zpočátku jsem tomuto argumentu nerozuměla, protože ještě před několika měsíci jsem byla ministryní vnitra, byla jsem zodpovědná za bezpečnost Finska,“ popisovala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Na téma genderismu koluje po síti vtip, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusealigator167 , 28.07.2023 8:02:00
Muži se léčí u urologa, ženy u gynekologa a ostatní u psychiatra....:))

|  6 |  0

Další články z rubriky

Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

18:18 Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

Ekonomka Markéta Šichtařová začala své pravidelné ekonomické zpravodajství velmi zostra. „Dneska se …