„Jsme Češi, důvěřujeme českým institucím.“ S touto logikou nedávno vystoupil v médiích plukovník Otakar Foltýn, zmocněnec vlády pro strategickou komunikaci.
Důvěra v instituce je v poslední době šířeji propagovaným tématem, stále častěji se hovoří o tom, že je třeba, aby lidé důvěřovali státu a jeho složkám.
Nedůvěra ve státní instituce je podle něj tím, o co usiluje Rusko. A Rusko vede válku, proto bychom měli institucím věřit. „Pakliže nevěříte vlastnímu státu, usnadňujete kremelským šmejdům, aby na váš stát útočili,“ řekl natvrdo v červnu v pořadu Řetězák na serveru Novinky.cz.
Do toho je česká veřejnost z různých stran přesvědčována, že je vadná, protože svým autoritám nevěří. „Češi byli vždy instruovaní k tomu, neuznávat autority, a to je špatně,“ tvrdil nedávno v rozhovoru režisér Jiří Mádl.
„Použiju slova, která nejsou moje, ale přijdou mi úplně přesná: že tahle společnost není rozdělená, ale rozdělovaná. Musíme potírat trolly, kteří se vetřou do bezbranné skupiny, šíří hromadné e-maily, straší seniory. Vedou systematický boj. V jejich zájmu je, aby byla Evropa rozdělená. Je to podle mě jednoduché jako facka,“ dodal protagonista někdejšího předvolebního videa „Přemluv bábu“.
Před nedůvěrou Čechů vůči svým institucím varovala i OECD, které vyšlo z průzkumů, že Češi věří institucím ze všech zemí této organizace nejméně.
Například vládě věřilo v roce 2023 pouze 19 procent lidí. Průměr OECD byl 39 procent. Ještě méně tu pak lidé věří politickým stranám.
A organizace se pozastavovala i nad nízkou důvěrou Čechů vůči ostatním lidem. U nás jim věří 47 procent, průměr je 63.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.