Výsledek ČSSD je pro vás osobně zklamáním, a byť jste se do sněmovny nedostal, získal jste velké procento preferenčních hlasů, které vás vynesly z 20. pozice na 14. Čím si tento úspěch vysvětlujte? A je tak pro vás výzvou do budoucna? Jaké máte osobní, ale i politické priority?
Cítím částečné zklamání, avšak volby dopadly tím rozdílem, jaký jsem předpokládal. Přesto se stále jedná o vítězství, i když hubené. Já osobně jsem ambice neměl, do voleb jsem vstupoval z 20. pozice a soustředil jsem se spíše na podporu svého kolegy Ing. Vandase a nedělal jsem žádnou předvolební kampaň. Preference mně zároveň potěšily a dá se říci, že jsem spokojen. Domnívám se, že je to mou činností jak zastupitele, tak starosty a také mou komunikativností. Mým záměrem je dělat komunální politiku s co nejmenším počtem střetů a pro nejširší okruh lidí.
Odmítáte také snahy „pučistů“ odstranit předsedu Bohuslava Sobotku. Co jste říkal tomu, jak zdůvodnili svou rezignaci ze stranických funkcí Michal Hašek a Jeroným Tejc? Nemluvili o odpovědnosti za zbrzdění povolebních jednání o vládě, které vyvolal jejich krok odstavit předsedu z vyjednávání o vládě, ale svůj odchod odůvodnili neúspěchem ve volbách. A nedomníváte se, že z historicky nejnižšího výsledku strany měl vyvodit důsledky i předseda?
Ano, tento postup jsem již odsoudil, takovýmto nedemokratickým způsobem by se to dělat určitě nemělo. Pan Hašek, Tejc a Chovanec lhali o svých tajných jednáních nejenom vlastním lidem, ale celému národu. Všichni, kteří tuto stranu vedli do voleb, by měli nést následky.
Podporujete koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Strany ale dělí zejména otázka církevní restituci a daňová politika. Domníváte se, že se zde podaří vyjednat shodu? Jaký kompromis by byl pro Vás osobně přijatelný?
Ano, tuto trojkoalici v tomto složení podporuji, neříkám, že je jediná možná, je to však v tuto chvíli nejpřijatelnější zlo a jeví se jako nejstálejší koalice. Domnívám se, že shodu se vyjednat podaří, každá strana však bude muset v jednáních o vládě v některých věcech a požadavcích ustoupit.
Zastavení církevních restitucí, bylo jedním z hlavních témat ČSSD před volbami. Nyní již Lubomír Zaorálek přiznal, že s církevními restitucemi nelze udělat nic, pokud církve nebudou ochotny být vůči požadavkům, či spíše prosbám socialistů vstřícné. Domníváte se, že se tak v tomto směru podaří ČSSD něco vyjednat, nebo bude muset předseda stejně jako po volbách v roce 2002 uznat, že ,,sliby nebyly zasazeny do reálných rámců"?
Domnívám se, že po volebních jednáních o koalici budou církve i KDU-ČSL při jednání o vládě vstřícní a budou ochotní o církevních restitucích ještě jednat.
Pár dní po volbách byl také propuštěn z vazby exposlanec za ČSSD David Rath. Podle hejtmana a vašeho předchůdce Josefa Řiháka je ale podivné, že rozhodnutí padlo až po parlamentních volbách, kdy je „najednou klid“. Souhlasíte? A jak Vy osobně celou kauzu vnímáte?
Dle mého názoru byla vazba Davida Ratha v souvislosti s prezentovanými obviněními neúměrně dlouhá. Dle médií je ve vyšetřování stále mnoho otazníků, takže výsledek soudu s Davidem Rathem je stále nejasný. Ano, dá se říci, že souhlasím s hejtmanem a domnívám se, že setrvání Davida Ratha ve vazbě mělo ovlivnit výsledek voleb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková