Z Ruska prý opět může být supervelmoc. A největší zásluhu na tom má - Barack Obama

10.10.2015 10:49 | Zprávy

Předsedkyně amerického konzervativního think tanku a publicistka Linda Chavezová ve svém textu kritizuje zahraniční politiku prezidenta Baracka Obamy. Svým rozhodnutím stáhnout americká vojska z Iráku prý umožnil posílení islamistů v této oblasti. Jeho váhavost v případě Sýrie zase dle jejího názoru vedla k tomu, že v této zemí získává silné postavení Rusko.

Z Ruska prý opět může být supervelmoc. A největší zásluhu na tom má - Barack Obama
Foto: repro youtube, tan
Popisek: 44. prezident Spojených států amerických Barack Obama

Chavezová tvrdí, že sedm let po usednutí Obamy do prezidentské funkce jsou Spojené státy mnohem slabší a v souvislosti s tím je proto i celý svět méně bezpečným místem. „Prezident Obama neměl stahovat vojáky z Iráku. Tento krok umožnil skupinám Islámského státu převzít kontrolu nad většími městy v Iráku. Jeho oznámení o stažení vojáků z Afghánistánu zase k větší aktivitě povzbudilo radikály z Tálibánu, o čemž svědčí i poslední události v Kundúzu. Co je však nejdůležitější, bezzubá politika Obamy na Blízkém východě připravila půdu pro ruskou nadvládu v regionu,“ vyčítá americkému prezidentovi Chavezová.

Díky váhání Obamovy administrativy má nyní Rusko v syrském vzdušném prostoru třicet bojových letounů, které podnikají letecké údery proti odpůrcům prezidenta Asada z řad syrské opozice. Brzy tam navíc mohou přijít další údajní ruští dobrovolníci, které již Rusko využívalo v konfliktu s Ukrajinou. Mezitím také Rusko vyslalo ze své válečné flotily v Kaspickém moři několik střel, které znovu nemířily na Islámský stát, ale na členy opoziční Syrské svobodné armády,“ uvádí Chavezová s tím, že ruské letouny navíc narušily vzdušný prostor Turecka, které je spojencem NATO.

Podle Chavezové by bylo dost tristní už jenom to, kdyby ruská intervence v Sýrii chtěla pouze podpořit „vražedný Asadův režim“, který je příčinou čtvrt milionů mrtvých Syřanů a tří milionů lidí bez domova. Dle jejího názoru však prý Putin sleduje mnohem víc. „Role Ruska je ještě zákeřnější, protože se snaží zvýšit vliv Íránu v regionu. Jeví se tak mnohem pravděpodobnější varianta, že dojde ke konfliktu mezi Íránem a jeho sunnitskými sousedy. A abychom nezapomněli, tak Rusko stále posiluje na poli jaderných zbraní. V současné době disponuje 1582 jadernými hlavicemi a 515 mezikontinentálními balistickými raketami. Dohromady tedy činí ruský jaderný arzenál 4500 hlavic. Ještě snad není někomu jasné, komu jsou tyto zbraně určeny?“ táže se Chavezová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …