První z vět se týká dotačních žádostí Agrofertu podaných po 9. únoru 2017, které podle auditu nebyly ve shodě se starší ani s novou verzí finančního nařízení Evropské komise, ani s českým zákonem o střetu zájmů. Podle druhé z nich měl „zrušení dotace uplatnit řídící orgán“. „Protože ovšem Agrofert, který je dosud ovládán premiérem a dříve vicepremiérem Babišem, o dotace požádal, výběrové komise žádosti schválily a ministři je nezrušili, bude Česko platit pokutu 450 milionů korun,“ uvádí analýza serveru.
Původní text ZDE
Agrofert by podle všeho také neměl už o další dotace vůbec žádat. Předseda vlády Babiš se nyní snaží vyvrátit expertizu ohledně svého střetu zájmů, v auditu se však hovoří i o manipulacích, kterých se při čerpání dotací dopouštějí zdejší úřady a zaměstnanci Agrofertu. Příkladem jsou třeba projekty pekárenského gigantu Penam a chemičky Lovochemie.
„Výčet podobných manipulací zabírá desítky stránek auditu. Ke specialitám Agrofertu prý patří značná nápaditost, jak při hledání dodavatelů potřebných technologií obcházet pravidla veřejných soutěží. Například jedna z Babišových firem, Cerea, zakázky nezapisovala do centrálního registru a zveřejnila je pouze na svém profilu. Tak se o některé přihlásila pouze firma TIS-ČR, jejímž jednatelem byl bratr náměstka ředitele společnosti Cerea,“ popisuje server Echo24.cz. Sám Babiš však o auditu hovoří jako o vysoce nestandardním.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef