Poslanci mají rok a dva měsíce na to, aby vymysleli nový systém uznávání změny pohlaví. Ten dosavadní, vycházející z biologických znaků muže a ženy, je podle Ústavního soudu protiústavní a nedůstojný ke zranitelné skupině trans osob.
Nález Ústavního soudu, vyhlášený soudcem Baxou v tomto týdnu, ale zaujal i představou, že Ústavní soud má být „katalyzátorem demokratické diskuse“.
Navrhovatel ženského pohlaví usiluje o právní změnu pohlaví a odmítá splnit podmínky vyžadované pro tuto změnu státem, zejména podstoupení chirurgického zákroku pohlavních orgánů. Současně si přeje, aby „úředně evidované informace o něm reflektovaly, jak se cítí“ (tedy byl změněn ženský formát jeho rodného čísla).
Návrh soudci shrnuli slovy: „Podle navrhovatele je protiústavní zákonem nutit trans lidi ke sterilizaci a popírat jejich právo na rodičovství, na rozdíl od lidí jiných“.
Napadená úprava byla přijata s Občanským zákoníkem v roce 2012. Protože se jednalo o velkou rekodifikaci celého soukromého práva, nebyl podle ústavních soudců prostor dostatečně projednat problémy „zvlášť zranitelné skupiny trans lidí“. Od té doby se pohled změnil i v Evropě, ale české vlády na to podle soudců nereagovaly.
„Úlohou Ústavního soudu je mimo jiné ,katalyzovat' demokratickou diskusi v situacích, kdy dosud neproběhla nebo kdy je dlouhodobě dysfunkční. Právě to Ústavní soud v nyní projednávané věci činí,“ vzkázalo plénum Ústavního soudu v nálezu zpracovaném soudcem Jaromírem Jirsou.
U Nejvyššího správního soudu žadatel neuspěl. Jeho soudci vyjádřili názor, že české právo „změnu právního pohlaví podmiňuje požadavkem, aby před jejím provedením nastal určitý soulad mezi primárními pohlavními znaky jednotlivce a kýženým pohlavím“. Existuje prý sice trend posouvat se od objektivních kritérií k subjektivním, ale soudy by v těchto otázkách měly být zdrženlivé a nechat případné změny na zákonodárci.
Každý má právo vystupovat tak, jak se cítí
Ústavní soud už v roce 2020 návrh na změnu stejného paragrafu zamítl, ovšem nyní došel k názoru, že okolnosti jsou jiné. Tehdy se navrhovatelka necítila být ženou ani mužem, nyní se navrhovatelka mužem cítí a usiluje o to se jím stát i právně.
Nyní Ústavní soud došel k závěru, že současná úprava, vyžadující pro změnu pohlaví splnění podmínek chirurgické přeměny pohlavních orgánů a znemožnění reprodukční funkce, je „v rozporu se základním právem lidí usilujících o tuto změnu na ochranu tělesné integrity a osobní autonomie i s jejich lidskou důstojností“.
„Do práva na sebeurčení a osobní autonomii podle Ústavního soudu spadá i rozhodnutí člověka, jakým způsobem bude navenek projevovat svoji identitu, tj. projevovat, jakým člověkem se cítí být. Ztotožňuje-li se někdo trvale s odlišným pohlavím, než jaké mu bylo přiřazeno podle jeho biologických znaků a přeje-li si projevovat se v souladu s tím, jde o svobodné rozhodnutí jednotlivce o sobě samém spadající pod ochranu práva na sebeurčení a osobní autonomii,“ uvádí Ústavní soud.
Každý člověk má podle něj právo vystupovat ve společnosti v souladu s tím, jakým člověkem se cítí být, včetně toho, jak subjektivně vnímá své pohlaví.
Situace, kdy k realizaci tohoto práva na změnu pohlaví musí podstoupit intenzivní chirurgický zákrok, je podle soudců omezením práva na soukromí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.