O tom, že by Němec jezdil v jiném než německém autě, se hovořilo léta. Ale léta už to také tak není. Vyměnil se automobilový park za levnější škodovky, a co víc – dokonce dacie! Ne že by rumunský výrobce s francouzskou matkou v zádech byl špatný, ale v Bavorsku se jezdilo v bavorácích, a když, tak ti nejsociálnější a samozřejmě omladina – ve volkswagenech a oplech.
… bejvávalo…
V Bavorském lese, okresním městečku Zwiesl, bývávali dva privátní místní pivovary. Janka Bräu a Dampfbier (což se dá přeložit jako parostrojní pivovar). A uživily se. Každý měl svoji klientelu a europiva z velkých měst, jako je Mnichov a Pasov, se podávala jaksi na okraji. A nebyla – a do současnosti také nejsou vůbec špatná. Jenže Janka ukončil činnost a tenhle objekt jako by byl zakletý. Mladí se tu pokoušeli rozjet diskotéky, ale to nevydrželo víc než pár let. Nu, cena piva i v Německu vzrostla, dali jste si točené za tři eura, dnes už za pět. Ale rozdíl je hodně let. A tak se jako i u nás začaly čím dál více kupovat „lahváče“, protože lemtání z petek je zvláště pro Bavoráky něco bizarního, na co se tak občas zajedou podívat do Čech.
V Bavorsku. Foto: Václav Fiala
Ušetří se i na lyžích
O tom, že i Němci mají hluboko do kapsy, svědčí pohled na polozasněžené, polozasněžované svahy Velkého Javoru, kde davy Němců jezdí na lyžích či snowboardech. Na prostorných parkovištích, které jsou ze dvou třetin zaplněny stojícími škodovkami a daciemi s „espézetkami“ okresních měst, vidíte rozdíly. Němci mají školní prázdniny, a tak vyrazili. Ti bohatší do zahraničních destinací, ti méně movitější třeba do GAPA, tedy Garmisch-Paterkirchenu, alpského německého vysokohorského střediska, nu a ti, co mají jen pár dní volna a menší obnos v peněžence, nepohrdli Velkým Javorem. Vybavení mají skvělé, ale někteří si už dokonce v krabičkách berou svačiny. Což také o něčem svědčí.
Cestování nejen pro šetřílky
Senioři mohou jezdit za i pro Němce směšných 25,50 eura měsíc po Bavorském lese, vlakem i autobusem. Krajský úřad v Regenu ještě z této ceny dává padesátiprocentní slevu. Cílem je, aby starší občané něco ušetřili a pak aby se tolik nejezdilo auty. Což už v loňském roce vyvolalo doslova tsunami na železničních nádražích, kdy se za třicet eur mohlo jezdit po celém Německu. Prý se něco podobného připravuje i letos.
„Je to dobré, spoje pěkně navazují, můžeme celý den jezdit sem a tam,“ pochvaluje si důchodkyně Hilda, která dříve dělala v obchodním domě, a tak zase moc peněz neměla. Tedy na německé poměry, na české by už byla královna. Autobusy zajíždějí k nádraží, takže se pohodlně dostanete i do center bavorských městeček. Spojů na rozdíl od nás přibývá.
Se sociálním zařízením ve Zwieslu už to není taková sláva, ale když si člověk vzpomene na Plzeň, musí vyseknout bavorskému okresnímu městečku přece jen poklonu. Místní sklárna běží, dokonce nabírají lidi. A Čechů je tady ve službách mraky – od pohostinství po zdravotnictví, obchod a samozřejmě firmy. A k tomu ještě čeští mlaďasové vypomáhají v místních sportovních klubech za nějaké to docela pěkné všimné.
Sklárna v Bavorsku. Foto: Václav Fiala
Šikana kvůli prasatům
Bavorsko je jiné. Hodně je to znát ve školství. I když se mladí ze škol z jiných spolkových zemí posmívají těm z Bavorska, jací že jsou to „prasečkáři“ a „hnojaři“. Odpovědí na doporučení spolkových úřadů ohledně konzumace vepřového masa ve školních jídelnách, tedy na jeho výrazném omezení, protože se tím mají urážet jiné neněmecké diaspory, bylo rozhodnutí Mnichova o povinném umístění krucifixu v každé třídě a na každém úřadě.
Ano, dochází k šikaně a některá stravovací zařízení se rozhodla, když už tedy mají v omezené nabídce to takzvaně proklínané vepřové, jež je ale v Bavorsku stále téměř národním jídlem, oddělit konzumenty, separovat ty „vepřožrouty“. Oni se jim totiž posmívají i mladí, pro mnohé starší občany hodně pomatení vyznavači vegetariánství a veganství a vůbec zeleného způsobu života. A tak se na cukrovinky tisknou nápisy, že neobsahují želé.
Bez želé. Foto: Václav Fiala
U nás to konzumují kvůli kloubům i důchodci, v Německu je želé, jež je vyráběno z vepřových komponentů, na pomyslném seznamu nepřátelských jídel, a tak výrobci raději hned uvádějí, že je to prostě bez želé. Což si u nás nedokážeme představit. Nu, téměř smrtelným jídlem je také huspenina, i tou vajíčkovou tlačenkou je u našeho západního souseda opovrhováno. Naštěstí je tu Bavorsko, pevná hráz starého Německa. Otázka je ovšem, jak dlouho vydrží, protože voliči bavorské CDU-CSU už mají také požehnaný věk a ne všechna bavorská omladina si na sebe natáhne kožené kalhoty s laclem nebo modro-bílou kostkovanou sukni.
Památník padlým. Foto: Václav Fiala
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala