Svou cestu na Tchaj-wan Vystrčil hodlá oficiálně oznámit v úterý. „Na Tchaj-wan bych chtěl jet jako předseda Senátu, takže do podzimu,“ přiblížil své plány Vystrčil.
Jeho hlavní motivací, že se nakonec takto rozhodl, byla Kuberova smrt, ke které mohl přispět právě tlak Číny. „Nemužu se zbavit myšlenek, zda ten tlak Číny měl na jeho smrt vliv. Pokud si Kubera přečetl ten čínský dopis, tak mu nemohlo být psychicky nejlépe. Mohlo to u něj vyvolat stres, psychický tlak..., ten se pak u každého promítá do zdravotního stavu...“ přemítal Vystrčil.
Dalším důvodem, proč se rozhodl navštívit Tchaj-wan, je prý vyrovnání pročínského postoje prezidenta. „Zemanův postoj k Číně byl jednou z věcí, které mě posunuly směrem k rozhodnutí na Tchaj-wan jet. Je nešťastné, že dva nejvyšší ústavní činitelé a ministr zahraničí mají odlišné pohledy na zahraniční politiku Česka,“ uvedl s tím, že vyřešit by to mohly volby, třeba ty prezidentské.
Číně se podle Vystrčila nemá ustupovat. Přiznává, že nás to bude bolet, tedy hlavně podnikatele. „Jde ale i o hodnoty, nemůže nám jít jen o to, mít se dobře,“ zdůrazňuje Vystrčil a zmiňuje Václava Havla a to, co doma i ve světě reprezentoval.
Jeho postoj velmi ocenil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a připojil děkovná slova.
,,Předseda senátu Miloš Vystrčil se rozhodl uskutečnit cestu na Tchaj-wan. Po včerejší hanebnosti sněmovny, která Tchaj-wanu odmítla poděkovat za nezištný dar, je to dobrá zpráva pro každého, kdo se nerad za svoji vlast stydí. Děkuji, pane předsedo,“ napsal na svém Facebooku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab