Za bídu černochů nemůže rasismus. Černý profesor z USA o „vědě“

19.09.2023 11:42 | Monitoring

Ekonom Thomas Sowell je tituly ověnčený autor 40 knížek a vyučoval na několika prestižních amerických univerzitách. Přesto jde proti současnému americkému mainstreamu a netvrdí například, že za situaci menšin v USA může rasismus. A je také velice opatrný k dalším držitelům titulů. Říká například, že hloupí lidé sice dělají problémy, ale na skutečnou katastrofu potřebujete velice chytré lidi. A že doktorát z Harvardu znamená, že už se nemusíte proti lidem z Harvardu bát vystupovat.

Za bídu černochů nemůže rasismus. Černý profesor z USA o „vědě“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ekonom Thomas Sowell

Thomas Sowell na jaře oslavil své 93. narozeniny. Učil na mnoha prestižních amerických univerzitách a je autorem přibližně čtyřiceti knih na téma ekonomie. Jednu z nich dokončil nedávno, Social Justice Fallacies (Klamy boje za sociální spravedlnost – pozn. red.).

Sowell začal rozhovor ostře. Když se moderátor zeptal, jak by USA vypadaly, kdyby bojovníci za sociální spravedlnost dostali to, co chtějí, prohlásil: „Snažili bysme se mezi sebou pozabíjet.“ Upozornil, že dotyční nechtějí rovné příležitosti, ale rovné výsledky. A pro to nejsou podmínky. Jako příklad dal rodiny s více dětmi. Pokud z nich někdo exceluje, je to ve více než v 50 % případů prvorozený potomek. Přitom je vychovávají stejní rodiče. Vyvrací tezi, že ve světě, kde je ke každému přistupováno férově, bude procentuální zastoupení v profesích odpovídat tomu v populaci.

Kromě toho se Sowell věnuje vládním intervencím a nepovažuje je za ideální, mírně řečeno. „Jeden z problémů je, že máte lidi, kteří dělají rozhodnutí, za které nijak neodpovídají, pokud se zmýlí. Ať je cena jak chce vysoká, platí ji jiní lidé,“ připomenul. Zmínil například kriminalitu. Vyrůstal v Harlemu, tedy v černošské části New Yorku. A nepamatuje si, že by jako dítě někdy slyšel výstřel. Stejně tak lidé z jeho generace.

Sowell se v knize věnuje také rasové otázce. Například připomíná, že na konci 19. a začátku 20. století, kdy do USA přicházelo značné množství imigrantů z východní a jižní Evropy, tak progresivisté tvrdili, že tito lidé byli geneticky méněcenní. Tedy že proti Polákům a Italům byly stejné předsudky jako proti černochům. Tuto méněcennost „podporovaly“ výsledky testů, ovšem ukázalo se, že například Židé, kteří dopadli špatně u armádních testů v roce 1917, začali posléze v jiných testech excelovat, a to z jediného důvodu, naučili se anglicky. Sowell to používá jako varování před tím, že i lidé ve vědě si vybírají data k tomu, aby prosadili myšlenku, kterou mají za pravdivou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Karel Šebesta

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Přidám příběh, který jsem kdesi zachytil., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseProbuzený , 19.09.2023 14:31:18
Jen zhruba, jak si pamatuji: Někde v Africe, v jakési vesnici, měli nouzi o vodu. Ocitl se tam jakýsi Evropan, zkusil to a vykopal jim studnu. Poměrně hlubokou. Bylo veselo a s radostí studnu užívali naplno. Když tu vesnici opouštěl, řekl jim, že vodu budou mít vždycky, jen studnu budou muset čas od času vyčistit... Dotyčný, se asi za rok opět vyskytl ve zmíněné vesnici. Jaká tam byla situace? Nouze o vodu. Studna nyla zanesena pískem a odpadky...

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…