V současnosti ministři zahraničí tří zemí EU, Polska, Francie a Německa, vyjednávají s prezidentem Janukovyčem i s opozičními předáky. Podle posledních zpráv ukrajinský prezident Janukovyč souhlasil, aby ještě v letošním roce proběhly předčasné prezidentské i parlamentní volby. Podle 1. náměstka ministra zahraničních věcí ČR Petra Druláka to může být řešení, ale běží o čas. V nejbližší době, v řádu dnů, by měla být sestavena jakási vláda národní jednoty, která bude přijatelná pro většinu obyvatelstva, uvedl doslova v publicistickém pořadu České televize Události, komentáře. Následovat by měl návrat k předchozí ústavě, tedy přechod od prezidentského systému k parlamentnímu.
Činí tedy EU nátlak na suverénní parlament suverénní země, aby se vrátil k ústavě z roku 2004? „Tak bych to neformuloval, instituce země přestaly fungovat a EU pouze moderuje mezi zúčastněnými stranami," řekl Drulák.
Přijaté sankce EU se mají dotýkat konrétních osob zodpovědných za eskalaci násilí. Seznam sankcionovaných však nebude veřejný, jelikož je součástí vyjednávání s představiteli Ukrajiny. Podle Evropské unie je původcem současné situace prezident Viktor Janukovyč. Náměstek Drulák však odmítá, že by se Evropská unie stavěla na stranu opozice. „Politickou odpovědnost má jednoznačně Janukovyč, ovšem násilnosti radikálů nikdo nepopírá," brání postoj EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma