Kdybychom měli euro, tak vysoká inflace by v Česku nebyla, zní některé názory. Podle Dědka je to spekulační otázka, na kterou se těžko hledá odpověď. Důvody, proč je u nás inflace vysoká, by nehledal primárně v tom, jakou máme měnu. „Určitě velkou roli hraje to, že česká ekonomika je energeticky poměrně náročná, a když došlo k tak brutálním šokům v cenách ropy, plynu, tak se to muselo projevit i v našich dopadech. Byla tu celá řada dalších faktorů – ceny potravin, šoky na mezinárodních světových trzích, to byl nákladový charakter inflace, který se těžko měnovou politikou ovlivňuje, ten zde určitě převládal,“ uvedl Dědek v pořadu Interview ČT24.
K tomu všemu se přidal napjatý trh práce, uvolněnější fiskální politika, to už byly ale podle Dědka pouze sekundární vlivy. Tím primárním byly zmíněné nákladové tlaky.
Debatu o euru rozvířil ve svém novoročním projevu prezident Petr Pavel. Uvedl, že je potřeba začít dělat kroky, které povedou k přijetí eura.
Je podle Dědka v současnosti vhodná doba na debatu o euru? „Jsou země, které vstupovaly do eurozóny v době hluboké finanční krize, třeba pobaltské republiky. Jsou země jako Chorvatsko, které vstupovaly do eurozóny v době skoro inflační bouře. Takže ono to závisí, jak si vláda euro vyhodnotí, jestli to vidí jako dlouhodobou prioritu, která je prospěšná pro Českou republiku, potom se moc neohlíží, co se zrovna stane, protože to je dlouhodobý proces. Když se rozhodnete přijmout euro, je to technicky možné za tři roky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská