Pracovníci zpravodajských služeb Spojených států vyvracejí, že by se na útoku podílely i USA. Američtí představitelé rovněž dodávají, že o operaci nevěděli předem. Upozorňují i na to, že by se proti zabití Duginové postavili, kdyby s nimi byla celá věc konzultována. Ukrajinští představitelé byli podle všeho za atentát také ze strany USA napomenuti.
Ukrajina přitom bezprostředně po útoku popřela, že by se na vraždě Duginové podílela.
Rusko na atentát nijak neodpovědělo. Spojené státy k obdobným útokům uvádějí, že sice mají vysokou symbolickou hodnotu, ale mají jen malý přímý dopad na bojiště. Moskvu by však mohly vyprovokovat k útokům na vysoké ukrajinské představitele.
Američtí představitelé pak také napomínají Ukrajinu za to, že není, co se týče vojenských a tajných plánů, zejména na ruském území, dostatečně transparentní. Někteří se pak také domnívají, že skutečným cílem byl otec Duginové, ruský ultranacionalista Alexandr Dugin.
Duginová spolu se svým otcem podporovala ruskou invazi na Ukrajinu. Zemřela letos 20. srpna po výbuchu auta, v němž jela. Pod vozem podle ruských úřadů explodovalo výbušné zařízení. Ruská tajná služba FSB z atentátu obvinila ukrajinské zpravodajské služby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.