Úvodem celé akce vystoupil poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), který řekl, že přesně před osmnácti lety pro mnoho lidí přišel velký smutek a rozčarování, jelikož na jaře bylo zahájeno bombardování malého státu téměř uprostřed Evropy.
„Malého národa. Něco jako jsme my Češi a Slováci. Stejného národa se stejnými pocity a podobnou historií. Jednou na jaře bombardovali také jeden národ, ale ten národ byl ve válce, bylo to velké a tvrdé bombardování Drážďan, ale ti lidé věděli, co se to vlastně děje. Byla to válka, ale tady žádná válka nebyla. Byli jsme překvapeni a nechtěli jsme věřit tomu, co se stalo. Nechtěli jsme věřit tomu, že 50-60 let po druhé světové válce kdesi v Evropě nejsilnější armáda světa zničehonic zaútočí na desetimiliónový národ. Co tomu předcházelo byly podivné rozhovory o míru mezi zástupci Jugoslávie (Srbů) a kosovských Albánců. Podivné rozhovory ani Srbů, ani Albánců za jediným stolem. Mezi nimi pobíhali diplomaté ze Spojených států a domlouvali mír, výsledkem toho byla válka.
V článku 4 Washingtonské smlouvy je zmíněno, že státy NATO mohou zaútočit mimo své sdružení jedině s mandátem OSN. Nic takového se nestalo, došlo k flagrantnímu porušení mezinárodního práva a Washingtonské smlouvy. Je smutné, že jsme se nedokázali postavit proti tomu, že někdo bombarduje stejný národ jako jsme my, se stejnou historií a pomalu se stejnou řečí. Byli jsme vtaženi do věci, kdy se teroristé začali nazývat demokratickou opozicí, která vraždila a zabíjela,“ uvedl ve svém bouřlivém projevu Foldyna, který dále v narážce na výrok bývalého prezidenta Václava Havla zdůraznil, že jakýsi dramatik absurdních děl tehdy řekl, že se jedná o humanitární bombardování.
„Je to něco, za co se do dneška stydíme, aby někdo umíral za to, že je humanitárně bombardován,“ dodal Jaroslav Foldyna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vít Hassan