Koaliční jednání mezi Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) a Sociálně demokratickou stranou (SPÖ) v Rakousku selhala. Nejprve se vedla jednání o možné trojkoalici se stranou Nové Rakousko a Liberální fórum (NEOS), ta však nečekaně skončila v pátek večer neúspěchem. NEOS při odstoupení oznámila, že ostatní strany neprojevily dostatečnou ochotu k reformám, informoval deník Tagesschau. Začala tak další jednání, tentokrát již pouze stran ÖVP a SPÖ o vládě dvou stran, přestože by v parlamentu měly jen těsnou většinu.
O víkendu nicméně neúspěšně skončila i tato jednání, informoval server Deutschlandfunk. Předseda ÖVP a spolkový kancléř Nehammer následně oznámil rezignaci na obě funkce. ÖVP večer oznámila, že se snažila udělat vše, co bylo v jejích silách, ale že se nepodařilo dosáhnout dohody v klíčových bodech. Nehammer o jednání řekl, že je zřejmé, že destruktivní síly v SPÖ získaly převahu. Zároveň dal Nehammer najevo, že stále není připraven zahájit koaliční rozhovory s pravicovou FPÖ pod vedením šéfa strany Herberta Kickla.
Po oznámení rezignace Karla Nehammera na funkci spolkového kancléře a předsedy ÖVP jmenovala exekutiva ÖVP prozatímním předsedou generálního tajemníka Christiana Stockera. Ten je rozhovorům s FPÖ otevřenější. ÖVP chce takové rozhovory vést, pokud k nim bude přizvána, uvedl pověřený předseda strany Christian Stocker, cituje server Welt.de.
Schůzku s předsedou FPÖ Herbertem Kicklem má na pondělí domluvenou i spolkový prezident Alexander Van der Bellen, uvedl informační server ORF.at.
Během složitých vyjednávání se navíc v Rakousku šířily spekulace, že bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se chystá vrátit do čela strany ÖVP. Plán, který byl podporován některými vlivnými členy strany z dolnorakouského mocenského centra, předpokládal, že Kurz se vrátí do politiky po 1 131 dnech od svého odchodu a vezme na sebe znovu vedení ÖVP s cílem neutralizovat kancléře Herberta Kickla a zlepšit šance strany v nadcházejících volbách. Návrat ztroskotal. Zkomplikován byl hned několika faktory, o kterých informoval rakouský deník Kronen Zeitung.
První možnou verzí, proč plán nevyšel, je, že Kurz souhlasil s tím, že se stane předsedou strany a vicekancléřem, načež vyvstaly komplikace spojené s tím, že chtěl na ministerský post prosadit svou důvěrnici Elli Köstingerovou, bývalou ministryni zemědělství. To se nemělo setkat s očekávaným přijetím.
Dalším problémem byl průzkum popularity, který ukázal, že jeho veřejná podpora není dostatečná, což ho vedlo k tomu, že nakonec svou kandidaturu stáhl.
Kurzovo okolí naznačuje, že jeho rozhodnutí částečně ovlivnil i osobní život, konkrétně názor jeho dlouholeté přítelkyně Susanne Thierové, která již není nadšena z politického comebacku. Kurz byl rakouským kancléřem v letech 2017 až 2021. Proslavil se předně svým rychlým vzestupem v politice, již ve dvaceti letech se dostal do významných politických funkcí. V roce 2011 byl jmenován státním sekretářem pro integraci a v roce 2013 se stal ministrem zahraničních věcí. Nyní je mu 38 let. Na svou funkci kancléře Kurz rezignoval v důsledku vyšetřování korupce a ovlivňování médií.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.