Za vším hledej ženu. Krach jednání v Rakousku doprovázejí příběhy z osobního života

05.01.2025 21:52 | Zprávy

V Rakousku selhala jednání mezi Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) a Sociálně demokratickou stranou (SPÖ), což vedlo k rezignaci spolkového kancléře a předsedy ÖVP Karla Nehammera. Původní plány na trojkoalici s NEOS také skončily neúspěchem. Po své rezignaci Nehammer předal vedení strany Christianu Stockerovi, který je otevřenější k rozhovorům s pravicovou FPÖ Herberta Kickla. Politické zemětřesení doprovázely spekulace o návratu bývalého kancléře Sebastiana Kurze, ten se však nakonec rozhodl nekandidovat.

Za vším hledej ženu. Krach jednání v Rakousku doprovázejí příběhy z osobního života
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

Koaliční jednání mezi Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) a Sociálně demokratickou stranou (SPÖ) v Rakousku selhala. Nejprve se vedla jednání o možné trojkoalici se stranou Nové Rakousko a Liberální fórum (NEOS), ta však nečekaně skončila v pátek večer neúspěchem. NEOS při odstoupení oznámila, že ostatní strany neprojevily dostatečnou ochotu k reformám, informoval deník Tagesschau. Začala tak další jednání, tentokrát již pouze stran ÖVP a SPÖ o vládě dvou stran, přestože by v parlamentu měly jen těsnou většinu.

O víkendu nicméně neúspěšně skončila i tato jednání, informoval server Deutschlandfunk. Předseda ÖVP a spolkový kancléř Nehammer následně oznámil rezignaci na obě funkce. ÖVP večer oznámila, že se snažila udělat vše, co bylo v jejích silách, ale že se nepodařilo dosáhnout dohody v klíčových bodech. Nehammer o jednání řekl, že je zřejmé, že destruktivní síly v SPÖ získaly převahu. Zároveň dal Nehammer najevo, že stále není připraven zahájit koaliční rozhovory s pravicovou FPÖ pod vedením šéfa strany Herberta Kickla.

Po oznámení rezignace Karla Nehammera na funkci spolkového kancléře a předsedy ÖVP jmenovala exekutiva ÖVP prozatímním předsedou generálního tajemníka Christiana Stockera. Ten je rozhovorům s FPÖ otevřenější. ÖVP chce takové rozhovory vést, pokud k nim bude přizvána, uvedl pověřený předseda strany Christian Stocker, cituje server Welt.de.

Schůzku s předsedou FPÖ Herbertem Kicklem má na pondělí domluvenou i spolkový prezident Alexander Van der Bellen, uvedl informační server ORF.at.

Během složitých vyjednávání se navíc v Rakousku šířily spekulace, že bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se chystá vrátit do čela strany ÖVP. Plán, který byl podporován některými vlivnými členy strany z dolnorakouského mocenského centra, předpokládal, že Kurz se vrátí do politiky po 1 131 dnech od svého odchodu a vezme na sebe znovu vedení ÖVP s cílem neutralizovat kancléře Herberta Kickla a zlepšit šance strany v nadcházejících volbách. Návrat ztroskotal. Zkomplikován byl hned několika faktory, o kterých informoval rakouský deník Kronen Zeitung.

První možnou verzí, proč plán nevyšel, je, že Kurz souhlasil s tím, že se stane předsedou strany a vicekancléřem, načež vyvstaly komplikace spojené s tím, že chtěl na ministerský post prosadit svou důvěrnici Elli Köstingerovou, bývalou ministryni zemědělství. To se nemělo setkat s očekávaným přijetím.

Dalším problémem byl průzkum popularity, který ukázal, že jeho veřejná podpora není dostatečná, což ho vedlo k tomu, že nakonec svou kandidaturu stáhl.

Kurzovo okolí naznačuje, že jeho rozhodnutí částečně ovlivnil i osobní život, konkrétně názor jeho dlouholeté přítelkyně Susanne Thierové, která již není nadšena z politického comebacku. Kurz byl rakouským kancléřem v letech 2017 až 2021. Proslavil se předně svým rychlým vzestupem v politice, již ve dvaceti letech se dostal do významných politických funkcí. V roce 2011 byl jmenován státním sekretářem pro integraci a v roce 2013 se stal ministrem zahraničních věcí. Nyní je mu 38 let. Na svou funkci kancléře Kurz rezignoval v důsledku vyšetřování korupce a ovlivňování médií.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

10:36 Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

Mají se Češi stále hůř, nebo jsou jen příliš zachmuření? Premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel i …