Skopeček hned v úvodu diskuse zdůraznil, že je třeba najít celoevropské řešení energetické krize. Na prvním místě by zrušil stávající systém emisních povolenek. „To by nevyřešilo všechno, ale je to první krok. Emisní povolenky jsou nástrojem, který dnes zdražuje energii,“ upozornil Skopeček. Volal také po udržení jaderných elektráren v Evropě v provozu.
Nacher konstatoval, že změna v systému emisních povolenek je dobrým krokem, ale vedle toho by vláda měla snížit DPH u energií, případně by vláda měla zastropovat i ceny. To je podle Nachera až poslední krok, ale k tomuto kroku bude muset dojít, protože vláda Petra Fialy neudělala jiné nutné kroky.
„Já nevím, proč tady vláda mluví o nějakém celoevropském řešení zastropování cen energií, když Španělsko a Portugalsko je prostě zastropovaly,“ kroutil hlavou Nacher.
„Měli bychom také otevřít debatu o tom, jakým způsobem funguje lipská burza. U nás není problém dán nedostatkem elektřiny, my máme přebytek, ale problém je ta cena. Tady je absurdní situace, že my tu elektřinu vyvážíme, a pak si ji draze kupujeme,“ pokračoval Nacher.
„Na Slovensku vlastní slovenský stát asi polovinu v elektrárnách oproti tomu, co vlastní Česko v ČEZu. A přesto k tomu zastropování sáhli,“ zaznělo také od poslance za ANO.
Radim Fiala konstatoval, že na žádné celoevropské řešení vysokých cen energie nedojde.
„Žádné evropské řešení nebude existovat. Budou existovat jen národní řešení. Slovensko i Polsko zastropovaly pohonné hmoty i potraviny. A naše vláda musí mít tolik odvahy, aby to udělala také. Jediná možnost, jak zastropovat ceny českou regulací, je odejít z lipské burzy. Protože když neodejdeme z lipské burzy, tak bychom museli těm dodavatelům kompenzovat ty rozdílné ceny. My budeme muset z lipské burzy odejít a budeme muset mít svého vlastního obchodníka s plynem, který už nebude nakupovat plyn jen v Německu,“ uvedl Fiala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp