Elon Musk se rozhodl povolit obnovení účtů novinářů, které v tomto týdnu nechal zablokovat. Šlo o novináře CNN, Washington Post a dalších médií. Musk blokaci jejich účtů odůvodnil tím, že žurnalisté porušují pravidla sociální sítě.
Ale teď změnil názor.
„Obnovení přišlo poté, co bezprecedentní pozastavení vyvolalo v pátek ostrou kritiku ze strany vládních úředníků, advokátních skupin a žurnalistických organizací z několika částí světa, přičemž někteří tvrdili, že mikroblogovací platforma ohrožuje svobodu tisku,“ napsala k tomu agentura Reuters.
Britská BBC v souvislosti s počínáním Elona Muska citovala českou eurokomisařku Věru Jourovou.
„[Akt] EU o digitálních službách vyžaduje dodržování svobody médií a základních práv. To je posíleno v rámci našeho Aktu o svobodě sdělovacích prostředků,“ napsala. „Elon Musk by si toho měl být vědom. Existují červené linie. A brzy přijdou sankce,“ sdělila Jourová.
Server britského deníku The Guardian upozornil, že Musk nechal účty aktivovat poté, co v této otázce vyhlásil anketu a většina respondentů se rozhodla pro obnovení účtů. Musk hlas odpovídajících vyslyšel. V anketě hlasovalo 3,7 milionu uživatelů, přičemž 58,7 procenta se vyslovilo pro aktivaci.
„Bylo to chaotických 24 hodin na Twitteru i podle standardu nastaveného Muskem od doby, kdy platformu převzal,“ napsal The Guardian.
Musk nechal účty několika novinářů zablokovat s odůvodněním, že se nezdráhali pracovat s informacemi o aktuální poloze jeho soukromého letounu, což mohlo ohrozit členy jeho rodiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.