Úvodem svého komentáře se Holec věnuje slovům Vladimír Justa, rozdavače Zlatých citronů, který na svém blogu napsal, že zrůdný systém generuje zrůdné osobnosti. „Jedné ze ‚zrůd‘ dokonce může poděkovat, že o ‚jeho‘ každoroční berounský podnik – ceny Trilobit – byl letos poněkud větší zájem. Doplňkovou anticenu Zlatý citrón totiž porota nadělila moderátorovi Luboši Xaverovi Veselému, kterého teď poslanci pustili do užšího výběru kandidátů do televizní rady. Veselý si před pár týdny pro anticenu osobně přišel, čímž to celé postavil na hlavu, otočil ve svůj prospěch a mimochodem zajistil akci řádnou pozornost,“ uvedl Holec a připomíná, že mezi zrůdy řadí Just i Petra Žantovského či ekonomku Hanu Lipovskou.
„Veřejnoprávní instituci s ročním rozpočtem téměř sedm miliard korun, která navzdory své profesionalitě sem tam taky udělá chybu a zapomene na zásady vyváženosti, můžou nejvíc pomoct právě její kritici, a ne kývači typu Justa, kteří na Kavčích horách jen konzervují ducha minulosti. Případně svůj vlastní byznys za veřejné peníze,“ podotkl Holec. A poukázal i na problém, který nyní řeší ve Velké Británii s otázkou, co dělat s veřejnoprávní BBC.
„Lipovská ve starším rozhovoru taky řekla, že se na ČT nedívá. Docela ji chápu. Na Kavčích horách jako by se mnozí snažili hlavně o to, aby jim poslanci znovu přiklepli jejich peníze. A když se někdo náhodou zkusí pídit po tom, co tam za ně produkují, je z něj rázem nepřítel demokracie. Česká televize určitě má svůj smysl jen v menší, finančně efektivnější a modernější podobě. Třeba v takové, aby se na ni chtěli dívat i lidé jako Lipovská,“ dodal Holec.
O místa v mediálních radách České televize a Českého rozhlasu je velký zájem. Na celkem osm míst se hlásilo přes sto uchazečů. Z toho v Radě Českého rozhlasu nakonec usednou dva. Členové sněmovního výboru vybrali do užšího předvýběru šest uchazečů, z nichž si nakonec budou vybírat poslanci.
Podle informací serveru iDNES.cz se do užšího výběru z původních 32 zájemců dostal např. historik Jaroslav Šebek, jenž se specializuje na církevní dějiny, nebo generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, porodní asistentka Zoša Vyoralová, bohemistka Markéta Pravdová, v letech 2005–2016 vedoucí oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, ale také dosavadní předsedkyně Rady ČRo Hana Dohnálková.
Pokud jde o Radu České televize, o šest volných míst se utkalo 86 uchazečů. Mezi nimi se objevil i moderátor Luboš Xaver Veselý nebo brněnská ekonomka Hana Lipovská, která se nikdy netajila obdivem k Václavu Klausovi. Do Rady ČT ji nominovala Česká biskupská konference a vzbudila tím značný rozruch.
Do užšího výběru osmnácti kandidátů se ale nakonec Lipovská přece jen dostala. Poslanci vybrali Luboše Xavera Veselého, někdejšího viceguvernéra České národní banky Pavla Kysilku nebo hokejistu z Nagana a poté také poslance za ČSSD Jiřího Šlégra, který si kdysi vysloužil přezdívku Guma, a to kvůli své obdivuhodné tělesné odolnosti.
Definitivní verdikt o nových radních vynesou poslanci v průběhu měsíce března. V kuloárech se šeptá, že mohou dostat přednost kandidáti podporovaní opozičními stranami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef