Zadlužit se a všechno prožrat? Možná je to lepší. Nebudeme sami

18.10.2021 11:40 | Komentář

Tolik diskutované zadlužení ČR je zatím stále nicotné oproti zadlužení největších států Evropské unie, které kvůli covidu překročilo hranici 100 % vůči HDP u Francie, Španělska a Belgie. Řecko a Itálie jsou v dluhových potížích již delší dobu. Jednoho dne toto zadlužení bude řešit Evropská unie. A pokud bude Česko rozpočtově zodpovědné, může pro sebe dosáhnout řady výhod. Ale jen pokud bude u kormidla někdo, kdo bude ochoten pohrozit, že bez něho žádná dohoda nebude. Má ovšem Česko někoho takového? A co dělat, pokud ne?

Zadlužit se a všechno prožrat? Možná je to lepší. Nebudeme sami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Eurobankovka v detailu

Jedním z předvolebních témat, které tzv. demokratická opozice používala jako kladivo na Babišovu vládu, byl růst zadlužení. Ne že by zadlužení nerostlo a taktéž se jistě dalo na něčem či na někom ušetřit. Nicméně celý problém byl podáván v extrémně zjednodušené formě a bez kontextu. Což vyhrává volby, ale ty už jsou pryč a tak je načase se na tento problém podívat trochu zevrubněji a hlavně s ohledem na zbytek Evropské unie.

Z tabulky Eurostatu je možné vidět, že Český dluh vůči HDP mezi roky 2019 a 2020 poskočil. A že se tak stalo téměř po celé Evropě. Česko však stále patří k zemím, které nejsou zadluženy ani do poloviny HDP. Což potvrzuje i o něco pozdější tabulka Eurostatu, která udává zadlužení Česka jako 44,1 %.

Dluhy států EU ve vztahu k HDP v letech 2019 a 2020
Zdroj: Eurostat

Odhlédněme od konce grafu, kde se stále ještě nachází Česká republika a ještě nějakou dobu, i přes strašení rozpočtově odpovědných, nacházet bude, a podívejme se na jeho začátek. Kvůli pandemii covidu celkem čtyři země překročily hranici 100 % vládního zadlužení vůči HDP. Španělsko, Kypr, Francie a Belgie. Tyto čtyři země se tak přidaly k Řecku, Itálii a Portugalsku, které měly vysoké dluhy ještě před epidemií. Řecko dokonce už dluží 200 % svého HDP. A jak Eurostat sám poznamenává, průměrný dluh eurozóny už také překročil 100,5 %. Řečeno zkráceně, tyto země jsou zadluženy až po uši.

Přesto tyto státy dále fungují. Ale vyhlídky, že by se zadlužení snížilo, jsou mizivé. Znamenalo by to buď rozšíření nebo zefektivnění výroby, ovšem v porovnání s ČR jsou tamní pracovníci drazí a navíc bude jakýkoliv rozvoj podvázán Green Dealem. A nebo konec žití nad poměry. Problém těchto zemí ovšem bude, že jejich obyvatelstvo nemá pocit, že by si žilo nad poměry. Jak ukázaly protesty Žlutých vest, uskrovňování je mírně řečeno politicky nebezpečné, řečeno realisticky, žádný příčetný politik se ho nedopustí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

KOMENTÁŘ RADIMA PANENKY Na Donalda Trumpa po jeho návratu do prezidentské funkce útočí především pol…