Žádná demokracie. Chodíte k volbám, ale mocným je to úplně jedno. Profesor Drulák tvrdě o dnešním Západu

06.12.2021 19:34 | Zprávy

Podle diplomata a politologa Petra Druláka už v Česku, ani na Západě není demokracie. A to proto, protože pravomoce státu přešly na jiné subjekty. Nezávislé úřady, nevládní organizace a také byla spousta věcí privatizována. Demokracie je podle něho pak vyprázdněná. „Vy chodíte k volbám, ale nakonec je to jedno,“ popsal situaci.

Žádná demokracie. Chodíte k volbám, ale mocným je to úplně jedno. Profesor Drulák tvrdě o dnešním Západu
Foto: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Popisek: Petr Drulák

Drulák má za to, že oslabování role státu vede k tomu, že liberální demokracie se mění v oligarchickou demokracii nebo spíše liberální oligarchii. „O demokracii se pak ani nedá mluvit. Takže tyto věci vnitřně oslabují Evropu. A v okamžiku, kdy je Evropa konfrontována s vnějším nebezpečím, a je zároveň takto vnitřně oslabená, tak spadne jako domeček z karet,“ míní. Za viníka považuje globalizaci: „Globalizace je namířena proti státu, směřuje k ekonomickému ideálu světa bez hranic.“

Doplnil, že globalizace se po roce 1989 zdála osvobozující, protože před tím se přes hranice šlo dostat jen těžko.  „Ale pak začínáme vnímat, že pokud chceme mít demokratické rozhodování, které jsme před rokem 1989 také neměli, tak k tomu hranice potřebujeme, protože jenom v rámci národního celku jsme schopni organizovat politický život,“ připomenul.

Podle něho stát část aktivit privatizoval, část byla přenesena na nezávislé regulační orgány, další na nevládní organizace. A došlo to tak daleko, že stát prý sice stále existuje, ale nic neovlivní. „Takže ať volíte jakkoliv, tak se to nezmění, protože politik řekne: ‚Já bych rád udělal, co říkáte, ale my jsme to privatizovali.‘ Takže co se týče energetiky, už o tom nemůžeme tak moc rozhodovat. Nebo co se týče vody, informačních sítí,“ argumentoval diplomat.

Upozornil také na tzv. soudcokracii, tedy že zákon může shodit Ústavní soud. „Dochází k soudcokracii, kde si soudci začnou velmi kreativně vykládat, co vše se dá z ústavy vyčíst. A když jsou dostatečně kreativní, tak vyčtou skoro vše,“ míní. Podle něho to pak znamená, že demokracie je vyprázdněná. „Vy chodíte k volbám, ale nakonec je to jedno,“ popsal situaci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš večer srovnal účty za řvaní a pískání na Národní třídě

12:54 Babiš večer srovnal účty za řvaní a pískání na Národní třídě

Mimo jiné i události 17. listopadu 1989 byly tématem nedělního vysílání Radia Xaver. V pořadu Xaver …