Žádná ochrana. Třetí dávka? Takto. Doktorka boří Babiše i Fialu

08.11.2021 12:07 | Komentář

V nové studii ze Švédska se ukazuje, že krátce po podání druhé dávky vakcíny proti covidu-19 je účinnost maximální, ale po sedmi měsících už téměř nulová. Upozorňuje na to imunoložka Zuzana Krátká, zakládající členka Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků. Ačkoli slyšíme z mnoha stran, třeba i od končícího premiéra Andreje Babiše nebo jeho nástupce Petra Fialy, o nutnosti třetí dávky, imunoložka konstatuje, že jde jen o nouzové řešení pro rizikové skupiny, protože opakovaná aplikace staré vakcíny nic nového organismus nenaučí. „Imunita ví, co má dělat. Jenom my se snažíme pomocí různých opatření dělat psí kusy s novou virovou mutací, která nám ale na naše opatření kašle,“ konstatuje.

Žádná ochrana. Třetí dávka? Takto. Doktorka boří Babiše i Fialu
Foto: Archiv ZK
Popisek: RNDr. Zuzana Krátká, Ph.D.

Deseti tisícům se v minulém týdnu opakovaně přiblížily počty pozitivně testovaných za jediný den. To jsou čísla, která se vymykají ze všech tří předpokládaných scénářů vývoje epidemie u nás. Ministerstvo zdravotnictví kalkulovalo s optimistickým, realistickým a pesimistickým vývojem, ale ten skutečný je za hranou i toho nejčernějšího odhadu. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek to v rozhovoru pro Lidové noviny vysvětloval tím, že podzimní měsíce zlepšují podmínky šíření viru, že je u nás nižší než potřebná proočkovanost, že je nízká míra dodržování už tak mírných opatření proti šíření nákazy, ale i tím, že se nákaza navíc přesunula více mezi děti a v dětských kolektivech se obecně všechny respirační nemoci šíří daleko rychleji. To jsou ale všechno faktory, které museli odborníci do zmíněných scénářů nepochybně zahrnout.

A tak jediný faktor, který je případně mohl zaskočit, je rychlejší snižování účinnosti vakcíny, a to zejména u seniorů, než předpokládali. Sám šéf českých vakcinologů přiznal, že ho to zaskočilo, protože se domníval, že účinnost bude alespoň roční a že přeočkování bude nutné nejdříve za rok. „Šest měsíců je poměrně krátká doba a konec účinnosti u velké skupiny lidí přišel zrovna teď. Zejména senioři byli očkováni v únoru, když si k tomu přičteme půl roku, tak jsme na devátém, desátém měsíci v roce. Ochrana u nich přestala fungovat, a to hraje také roli,“ hledal Roman Chlíbek v rozhovoru pro Lidové noviny vysvětlení překvapivě prudkého vzestupu pozitivně testovaných v minulém týdnu.

Opakovaná aplikace stejné vakcíny nic nového organismus nenaučí

Na podobné poznatky v zahraničí upozorňuje zakládající členka Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků Zuzana Krátká. „V izraelské studii se porovnávaly skupiny osob očkované dříve a později a výskyt infekcí byl opět vyšší u osob očkovaných před delší dobou. U této studie se ještě uvažovalo o tom, že za to může vyšší zastoupení starších osob u skupiny dříve očkované. Ale v další studii z Kataru byla nejvyšší odolnost vůči infekci zjištěna po druhé dávce a postupně slábla tak, že po 5–7 měsících byla jen asi 20 procent. V nové studii ze Švédska se ukazuje to samé – maximální účinnost krátce po podání druhé dávky, téměř nulová po 7 měsících. Pokles účinnosti ukazují i česká data,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz imunoložka Zuzana Krátká.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…