Deseti tisícům se v minulém týdnu opakovaně přiblížily počty pozitivně testovaných za jediný den. To jsou čísla, která se vymykají ze všech tří předpokládaných scénářů vývoje epidemie u nás. Ministerstvo zdravotnictví kalkulovalo s optimistickým, realistickým a pesimistickým vývojem, ale ten skutečný je za hranou i toho nejčernějšího odhadu. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek to v rozhovoru pro Lidové noviny vysvětloval tím, že podzimní měsíce zlepšují podmínky šíření viru, že je u nás nižší než potřebná proočkovanost, že je nízká míra dodržování už tak mírných opatření proti šíření nákazy, ale i tím, že se nákaza navíc přesunula více mezi děti a v dětských kolektivech se obecně všechny respirační nemoci šíří daleko rychleji. To jsou ale všechno faktory, které museli odborníci do zmíněných scénářů nepochybně zahrnout.
A tak jediný faktor, který je případně mohl zaskočit, je rychlejší snižování účinnosti vakcíny, a to zejména u seniorů, než předpokládali. Sám šéf českých vakcinologů přiznal, že ho to zaskočilo, protože se domníval, že účinnost bude alespoň roční a že přeočkování bude nutné nejdříve za rok. „Šest měsíců je poměrně krátká doba a konec účinnosti u velké skupiny lidí přišel zrovna teď. Zejména senioři byli očkováni v únoru, když si k tomu přičteme půl roku, tak jsme na devátém, desátém měsíci v roce. Ochrana u nich přestala fungovat, a to hraje také roli,“ hledal Roman Chlíbek v rozhovoru pro Lidové noviny vysvětlení překvapivě prudkého vzestupu pozitivně testovaných v minulém týdnu.
Opakovaná aplikace stejné vakcíny nic nového organismus nenaučí
Na podobné poznatky v zahraničí upozorňuje zakládající členka Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků Zuzana Krátká. „V izraelské studii se porovnávaly skupiny osob očkované dříve a později a výskyt infekcí byl opět vyšší u osob očkovaných před delší dobou. U této studie se ještě uvažovalo o tom, že za to může vyšší zastoupení starších osob u skupiny dříve očkované. Ale v další studii z Kataru byla nejvyšší odolnost vůči infekci zjištěna po druhé dávce a postupně slábla tak, že po 5–7 měsících byla jen asi 20 procent. V nové studii ze Švédska se ukazuje to samé – maximální účinnost krátce po podání druhé dávky, téměř nulová po 7 měsících. Pokles účinnosti ukazují i česká data,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz imunoložka Zuzana Krátká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník