Orbán dlouhodobě kritizuje sankce EU, které byly zavedeny po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022. Maďarský premiér tvrdí, že tato opatření poškodila evropskou ekonomiku více než Rusko samotné. „Patnáct kol sankcí nestačilo, aby přineslo změnu. Je čas hledat nový přístup,“ uvedl Orbán podle informací deníku Kyiv Independent.
Orbán rovněž prohlásil, že je třeba přehodnotit pohled na Ukrajinu. „Evropský pohled na tuto zemi by měl přesáhnout válečnou optiku. Mír je nezbytný nejen pro Ukrajinu, ale i pro ekonomické zájmy Maďarska,“ dodal.
Orbánovy postoje zesílily napětí mezi Maďarskem a EU. Evropská komise v minulých letech opakovaně kritizovala Budapešť za porušování demokratických principů, včetně nedostatečné transparentnosti ve financování politiky a závislosti soudnictví a médií. Maďarsko patří dlouhodobě mezi země, které se nejvíce zdráhají vojensky i ekonomicky podporovat Ukrajinu.
Podle zdrojů agentury Bloomberg hrozí, že Orbánovo odmítání sankcí může zablokovat jejich prodloužení, které vyžaduje jednomyslný souhlas všech 27 členských států EU. Současný sankční balíček vyprší 31. ledna a EU dosud nemá plán B, pokud Budapešť svůj nesouhlas nezmění.
EU mezitím zvažuje další způsoby, jak snížit příjmy Ruska z exportu ropy a plynu. Například evropský komisař pro obchod Valdis Dombrovskis navrhl omezení dovozu ruského zkapalněného zemního plynu. Současně zůstanou v Belgii zmrazena ruská aktiva ve výši 190 miliard eur. Pokud by sankce nebyly prodlouženy, tyto prostředky by mohly být uvolněny.
Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?Anketa
Není to poprvé, kdy Orbán hrozí vetem na rozhodnutí EU o pomoci Ukrajině. Před rokem například Orbán na několik týdnů zablokoval jednání o finančním balíčku pro Ukrajinu v hodnotě 50 miliard eur. Orbán tehdy požadoval, aby finanční pomoc, stanovená do roku 2027, každý rok přešla přezkumem a novým hlasováním.
V oficiálním společném závěrečném prohlášení EU se proto objevila formule, která hovoří o každoroční „debatě“ o fondu a o tom, že Evropská komise případně provede přezkum „v případě potřeby“ za dva roky. Podle diplomatů z Bruselu je ale mechanismus přezkumu bezzubý.
Orbán po podpisu dohody přesto prohlásil, že dosáhl politického vítězství. „Mise splněna. Máme kontrolní mechanismus na konci prvního a druhého roku,‘ uvedl podle informací Deutsche Welle.
Orbánovy neustálé hrozby vetováním společných rozhodnutí na podporu Ukrajiny řadu politiků rozhodně netěší. „Neexistuje žádný problém s takzvanou únavou z Ukrajiny. My máme únavu z Orbána,“ řekl například polský premiér Donald Tusk. „Nechápu to. Nemohu přijmout tuto velmi podivnou egoistickou hru,“ dodal s odkazem na Orbánův svérázný postoj při blokování rozhodnutí EU.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.