Salvové raketomety HIMARS mají být přelomovou zbraní války. Hovoří o tom alespoň Ukrajinci, a to mají k dispozici „pouze“ rakety s doletem několika desítek kilometrů. Očekávají prý přitom dodávky těch nejvýkonnějších s dostřelem až 300 kilometrů. Ty by mohly zasáhnout Rusko hluboko na jeho území. Jde skutečně o klíčový zvrat a nástroj, který přinutí Putina k rozumu?
Bylo by nepochybně příjemné tomu uvěřit, ale stále si musíme uvědomit, že ve hře jsou jaderné braně, kterých má Rusko největší arzenál na světě. Z Kaliningradu jsou namířeny rakety prakticky na všechna velká evropská hlavní města, takže Putin by klidně mohl říci (pokud by se nechtěl pouštět na tenký led atomové hrozby): když vy zasáhnete naše cíle v Rusku, my odpálíme střely z Kaliningradské oblasti. Ostatně na všechny tyto střely je možné kdykoliv připevnit i jaderné hlavice.
Ty rakety tam v každém případě jsou, některé už prý dokonce byly odpáleny na území Ukrajiny (údajně šlo o hlavice s nemateriální explozí); jsou to balistické rakety, které mohou být použity i pro odpálení jaderných hlavic, stačilo by tyto rakety Iskander přezbrojit a znamenalo by to skutečně zásadní, vrcholné nebezpečí pro Evropu.
Ruští představitelé se ale v kontextu nástupu nových zbraní nechovají tak, že by drželi všechny trumfy v rukávu.
To je pravda, zatím je to ta klasická ruská rétorika, na jakou jsme si už během posledních měsíců zvykli, plná urážek a hlavně vyhrožování. A je jasné, že Rusko se proti tomuto typu zbraní zatím nedokáže účinně bránit.
Ale chci jenom upozornit, že Spojené státy, které střelou disponují, zatím žádný slib o dalších dodávkách těch dalekonosných střel Ukrajině oficiálně nedaly. Na začátku června prezident Joe Biden hovořil naopak o tom, že poskytnou raketomety HIMARS Kyjevu, ale střely s dlouhým doletem ne. Takže uvidíme, zda došlo v americké strategii k nějakému zásadnějšímu zvratu.
„Rusko má velké potíže. Nevede konvenční válku, snaží se vytvářet psychologický tlak,“ okomentoval šéf britské armády Radakin současnou ruskou strategii mohutného ostřelování prakticky všeho. „Rusko už válku prohrálo,“ dodal. Není to předčasné hodnocení, nebo je to jen druh propagandy?
Pokud bychom vzali jako bernou minci původní ruské cíle a také způsob, jakým jich chtěli Rusové dosáhnout, tak by to bylo určitě pravdivé prohlášení, na druhé straně Rusko, které nevede konvenční válku, může být ještě nebezpečnější!
Šéf britské armády Radakin dále jako „zbožné přání“ odmítl spekulace o tom, že ruský prezident Vladimir Putin je ve špatném zdravotním stavu nebo že by na něj mohl být spáchán atentát. „Jako vojenští profesionálové vidíme poměrně stabilní režim v Rusku,“ řekl. „Prezident Putin zvládl potlačit jakoukoliv opozici, vidíme aparát, který je mu oddaný, a nikdo v ruském vedení nemá motivaci se Putinovi postavit.“ Souhlasíte s jeho slovy?
Věřím, že britské tajné služby o tom mají mnohem lepší informace, kterých my se zde musíme jenom domýšlet. Ale i relativně nezávislé agentury tvrdí, že veřejné mínění v Rusku je Putinovi stále velmi nakloněno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš Procházka