Jiří Ovčáček na Facebooku zveřejnil stanovisko Vratislava Mynáře, vedoucího Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Mynář popřel, že by si měl objednat výhrůžný dopis pro zesnulého bývalého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu.
„Kategoricky odmítám, že si Kancelář prezidenta republiky (KPR) měla mým prostřednictvím objednat tzv. výhrůžný dopis čínské ambasády bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi. Je to naprostá lež. Žádný výhrůžný dopis Jaroslavu Kuberovi ve skutečnosti ani neexistuje. Dokument, který média takto prezentují, není ani oficiálním dopisem, není podepsán a rozhodně není adresován panu Jaroslavu Kuberovi,“ napsal.
Čína prostřednictvím svého velvyslanectví upozorňovala údajně Kuberu, že na případnou cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan bude pohlíženo jako na hrubé porušení vzájemných smluv a dohod a za narušení své územní celistvosti. Prý se takového porušení bilaterálních dohod nedopouští žádný jiný členský stát Evropské unie.
„O tomto postoji podle mých informací minimálně dvakrát jednal velvyslanec ČLR v Praze i přímo s předsedou Senátu panem Jaroslavem Kuberou (na oslavě založení 70. výročí ČLR nebo na oslavě čínského lunárního roku) a tento názor mu sdělil přímo a osobně. S blížícím se termínem připravované cesty velvyslanectví ČLR formulovalo pozici své země i písemně do tzv. non-paper (tj. stanoviska), ve kterém české straně dává na vědomí svoji reakci v případě, že cesta bude realizována.
Toto stanovisko se stalo vzhledem k jeho závažnosti nedílnou součástí dokumentů připravovaných KPR k tématu česko-čínských vztahů pro jednání prezidenta Miloše Zemana a nejvyšších ústavních činitelů, ať již 15. ledna 2020 (i za účasti pana Jaroslava Kubery) nebo 11. března 2020,“ uvedl Ovčáček vyjádření Mynáře.
Vratislav Mynář měl mít s Jaroslavem Kuberou přátelské vztahy, a tedy mohl vše říkat otevřeně. Nepotřeboval si prý objednávat výhrůžné dopisy. „Je mi líto, že po jeho předčasném úmrtí je vedená podobně nechutná diskuse. Jsem si jist, že v případě, že by dopis byl určen jemu a považoval by ho za výhrůžný, okamžitě by reagoval a veřejnost ihned seznámil se svým stanoviskem tak, jak přímočaře fakta popisoval celý svůj život. Je mi líto, že novináři z Deníku N zneužívají památky tohoto výjimečného člověka a podsouvají mu něco, co nikdy neřekl, a nic nenasvědčuje ani tomu, že by si to myslel. Logika naopak napovídá, že si myslel pravý opak,“ uvedl dále.
Článek Deníku N měl informovat, že do kauzy měla být zapojena Bezpečnostní a informační služba, jejíž ředitel měl při uzavřeném setkání se senátory předat zjištění BIS. Mynář však upozornil na to, že BIS ani její ředitel nemají k něčemu podobnému jakékoliv oprávnění, a pokud by tomu tak bylo, tak by šlo o porušení zákona.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle