Jde o první využití nového mechanismu chránícího unijní rozpočet před korupcí, střety zájmů či podvody, který byl i přes odpor Maďarska a Polska přijat v roce 2020. Evropská komise s oficiálním zahájením řízení čekala až po maďarských parlamentních volbách, ve kterých opět zvítězil Viktor Orbán.
„Vidíme zprávy auditorů, že se evropské fondy nerozdělují spravedlivým a transparentním způsobem, vidíme nedostatek opatření proti korupci,“ popisovala podle serveru Echo24.cz Jourová, proč bylo řízení zahájeno. Maďarsko prý dostalo dva měsíce na reakci, a pokud by Budapešť problémy nevyřešila, může dojít i k odebrání části dotací.
Zahájení takového bezprecedentního řízení bylo podle Jourové dáno i tím, že se Maďarsko nezapojilo do činnosti nové evropské prokuratury, která má mít na starosti právě vyšetřování korupce v rámci nakládání s evropskými fondy.
„My nemáme na Maďarsko jedinou páku, abychom jej přiměli zahájit vyšetřování a trestní řízení,“ dodala Jourová s odkazem na případy, ve kterých se Maďarsko mohlo dopustit nekalého rozdělování unijních peněz.
Řízení se má týkat výhradně nakládání s evropskými penězi, Evropská komise ovšem s Maďarskem vede i další spory a Orbánově vládě dlouhodobě vyčítá zejména snahy o státní kontrolu médií, omezování nezávislosti akademických institucí nebo práv sexuálních menšin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.