Tchaj-wanská firma je druhým největším exportérem z ČR
„Například tchaj-wanská PC firma Foxconn má hlavní evropskou výrobní základnu v ČR a je po Škodovce druhým největším exportérem z ČR. Čeští politici všech barev normálně komunikují s kulturní a ekonomickou kanceláří Tchajpeje v ČR,“ uvedl Zahradil a naznačil tak, že obchodní vztahy mezi ČR a Tchaj-wanem jsou navzdory tlaku Číny na vysoké úrovni.
Vysvětlil také, že Evropský parlament u obchodních a investičních dohod vždy prosazuje paralelní jednání s pevninskou Čínou i s Tchaj-wanem. „Podobně, jako tomu bylo u vstupu do WTO,“ podotkl Zahradil.
Intenzita styků ČLR s Tchaj-wanem se v posledních letech zmnohonásobila
Ve skutečnosti se podle něj nic nemění. „A kdo se o to zajímá, tak ví, že intenzita styků mezi Čínou a Tchaj-wanem se v posledních letech bezprecedentně zmnohonásobila. Doprava, obchod, investice i mezilidské vztahy. Loni se představitelé obou entit dokonce poprvé oficiálně setkali,“ uvedl europoslanec.
„Ovšem u nás, bez hlubšího vhledu do situace, budou opět arbitři politické korektnosti, trpící jakýmsi „posthavlovským“ mesiášským syndromem, školit pomalu celý svět, jak zacházet s Čínou,“ rýpl si do některých pravicových politiků, kteří včera schválenou dohodu o spolupráci Prahy a Pekingu kritizovali.
Kalousek udělující morální lekce? To není ani směšné, ale trapné a drzé
Dohodu kritizovali zejména zástupci TOP 09, včetně jejího předsedy. „A pokud jde o protřelého politického cynika Kalouska, udělujícího morální lekce – to už není ani směšné. Jen trapné. A drzé,“ podotkl Zahradil. Nicméně poslední kroky TOP 09 považuje za dobré znamení. „Jestli už v topce nemají co jinýho hrát než hlasování ZhmP o partnerství s Pekingem, tak to už jsou fakt v háji,“ dodal Jan Zahradil.
Celé znění příspěvků na facebookovém profilu Jana Zahradila:
Ještě k té přefouknuté bublině s hlasováním o Tchajwanu ze včera: např.tchajwanská PC firma Foxconn má hlavní evropskou výrobní základnu v ČR a je po Škodovce druhým největším exportérem z ČR. Čeští politici všech barev normálně komunikují s kulturní a ekonomickou kanceláří Tchajpeje v ČR. V EP u obchodních i investičních dohod vždy prosazujeme paralelní jednání s pevninskou Čínou i Tchajwanem, jako tomu bylo u vstupu do WTO. Čili v realitě se nic nemění. A kdo se o to zajímá, tak ví, že intenzita styků "cross strait" (tj. mezi Čínou a Tchajwanem) se v posledních letech bezprecedentně zmnohonásobila. Doprava, obchod, investice i mezilidské vztahy. Loni se představitelé obou entit dokonce poprvé oficiálně setkali. Ovšem u nás, bez hlubšího vhledu do situace, budou opět arbitři politické korektnosti, trpící jakýmsi "posthavlovským" mesiášským syndromem, školit pomalu celý svět, jak zacházet s Čínou. A pokud jde o protřelého politického cynika Kalouska, udělujícího morální lekce - to už není ani směšné. Jen trapné. A drzé.
Dobrý znamení. Jestli už v TOPce nemají co jinýho hrát než hlasování ZhmP o partnerství s Pekingem, tak to už jsou fakt v háji ??.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam