Zahradil se zároveň domnívá, že kauza kvót otevřela lidem oči. „Nevěřili nám, a teď se pravda ukázala. Už vědí, že naše kritika EU byla oprávněná,“ podotýká.
Hlasování pomocí kvalifikované většiny vytvořilo podle Zahradila nebezpečný precedent, který se dotýká samotného jádra státní suverenity. „Ono to celé hlasování zavání heslem Nikdy nepromeškej dobrou krizi. Opět jsme svědky toho, že se migrační krize v EU zneužívá k něčemu jinému,“ dodává s tím, že nyní pro změnu Německo chce společná pravidla péče o žadatele o azyl. Zahradil se v této souvislosti netají tím, že ODS vyzve českou vládu k úvahám o změně smluv o EU, aby se v budoucnu již nic podobného nemohlo opakovat.
Podle Zahradila šla vláda do porážky na summitu ministrů vnitra EU, kde došlo k přehlasování a odsouhlasení kvót dobrovolně. „Že si nejdříve zahrála na siláka, ale nakonec si uvědomila, že nechce v Evropě moc zlobit. A tak potom doma rozhlašovala, že dělala, co mohla, ale zabránit tomu nešlo, a nezbývá, než se většině podvolit,“ uvedl s tím, že po odhlasování mělo alespoň zaznít ze strany české vlády silné slovo. Měla podle jeho názoru využít všech právních a politických prostředků k tomu, aby jasně řekla, že kvóty jsou principiálně špatně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef