„Až do konce jsme věřili. Marně. Přichází Brexit. S Brity ztrácí Německo jednoho z nejdůležitějších partnerů v EU. Krizí otřesená Evropa má nyní o jednu katastrofu navíc. Kontinent stojí před měsíci, možná roky nejistoty,“ píše Bild na titulní straně. Süddeutsche Zeitung dodává, že se teď v EU najde řada politiků, kteří by rádi napodobili britský krok. EU tedy čekají těžké chvíle. Všechno zlé je ale pro něco dobré. Právě kvůli Brexitu si možná Evropané uvědomí, že jim EU přináší výhody, o které by nebylo dobré přijít – např. stabilita evropského práva, jednotný trh a jiné. Reakce německého tisku shrnuje pro české čtenáře ČTK.
Britové v referendu vystavili Evropské unii účet za chyby...
„Právě na to, co bude s Evropou dál, se na titulní straně ptá deník Die Welt, podle něhož měli na rozhodnutí Britů výrazný vliv i šéfové vlád ostatních zemí EU a zejména kancléřka Merkelová svým postupem při řešení migrace. Unie nyní podle listu potřebuje řadu reforem – omezení demokratického deficitu a posílení Evropského parlamentu nebo zjednodušení bruselských institucí,“ doplňuje agentura.
Britové v referendu vystavili Evropské unii účet za chyby, ze kterých se ale Brusel nepoučil. Jednou z chyb bylo i příliš rychlé rozšiřování EU, aniž se původní členové nijak zvlášť starali sami o sebe. Jejich slabiny se potom výrazně projevily ve finanční i migrační krizi. Právě tu by měla Unie řešit. Řada jiných věcí, dokonce téměř všechny, by se však měly vrátit na úroveň národních států. V tomto smyslu se vyjadřuje rakouský deník Die Presse, který ovšem varuje, že nebude snadné toho dosáhnout.
švýcarský list Neue Zürcher Zeitung (NZZ) doplňuje, že Evropská komise musí zapomenout na vizi stále těsněji propojené Unie. Voliči dali jasně najevo, že o něco takového nestojí. Evropské elity by to měly vzít na vědomí. Měly by si také uvědomit, že moc leží v rukou voličů a ti se rozhodnou podle toho, jaké informace se k nim dostanou. Pokud politici zvládnou dodat svým občanům dost srozumitelných informací, občané seznají, že život v EU má své výhody.
... ale Brusel se podle všeho nepoučil
„Nejhorší zprávou pro Evropu podle listu Der Standard nyní je, že se podle prvních reakcí z Bruselu po referendu zdá, že poučení nepřinese ani Brexit. Evropský projekt má přitom budoucnost jen tehdy, pokud se na něm budou podílet i občané. V současném stavu je ale EU ‚projektem elit, nikoli srdcovou záležitostí jejích občanů‘, a to se musí změnit,“ uzavírá ČTK.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp