„To musím striktně odmítnout. Žádná taková dohoda nebyla,“ vyjel na tvrzení, že se s prezidentem měl dohodnout, že se s dalajlámou sejde „někde v ústraní v rámci Fora 2000, aby to nebylo moc vidět“. Odmítl rovněž, že by takto otevřeným setkáním překvapil i některé své spolustraníky z KDU- ČSL.
„Celostátní konference jednoznačně podpořila moje setkání s Jeho Svatostí, ptal jsem se také své městské organizace, i ta jednoznačně podpořila mé setkání,“ tvrdí. Ohledně formy setkání prý žádné dohody nebyly, on sám prý ještě o víkendu nevěděl, jak a kde setkání proběhne. „Pokládám si dokonce za čest, že mohu tak významnou osobnost na ministerstvu přivítat,“ dodává.
Odmítl tvrzení svého předsedy Pavla Bělobrádka, že by se jednalo o „soukromé setkání“. „Já jsem se s Jeho Svatostí setkal jako ministr kultury,“ zdůrazňuje. Klidně by prý takovou věc udělal znovu.
Jeho setkání rozpoutalo poměrně značný politický skandál, včetně dopisu čtyř nejvyšších představitelů státu do Číny, jímž se od ministrova setkání s největším kritikem čínském režimu distancují. Vyjadřovaly se zejména obavy o další osud slibovaných čínských investic v ČR. „Pokud mohu vyčíst z reakce pana ministra financí, ekonomické zájmy ohroženy být nemohou, ty investice jsou zatím docela zanedbatelné,“ říká ministr. Prohlášení je podle něj bouří ve sklenici vody a motivacím jeho signatářů nerozumí. „Nicméně jsem nakonec rád, že bylo. Zvýšilo zájem o návštěvu Jeho Svatosti, mnoho lidí si díky němu povšimlo, že tady byl,“ dodává pro MF DNES.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav