Základní vojenská služba znovu povinně? Do věci kromě politiků promluvili i znalci války. Varování

07.03.2022 20:00 | Zprávy

V souvislosti s ruskou vojenskou agresí na Ukrajině se objevují návrhy na zavedení v ČR základní vojenské služby či alespoň nějakých vojenských cvičení. ParlamentníListy.cz se proto politiků i odborníků a osobností v anketě zeptaly, co si o tom myslí. „Pokud o tom chceme uvažovat, tak si řekněme, že to bude stát peníze a čas. Aby základní vojenská služba měla smysl a aby na jejím konci byli vojáci, kteří budou schopni bránit tuto zemi, bavíme se cca o roce. Pojďme diskutovat, jestli jsme schopni a ochotni to platit a zda chceme, aby toto podstupovaly naše děti. Protože na vojnu nechodíte hrát si na skauty, ale chodíte tam učit se zabíjet,“ komentuje veterán ze Zálivu František Gábor.

Základní vojenská služba znovu povinně? Do věci kromě politiků promluvili i znalci války. Varování
Foto: Repro Youtube
Popisek: Startující MiG-29

Podobnou anketu provedlo i Aktualne.cz. Zde se vyjádřil i bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO), který je nyní předsedou výboru pro obranu Poslanecké sněmovny. „Byl bych pro, co se týče délky, tak s ohledem na technickou vyspělost armády a požadované vycvičení a zaškolení vojáků by měla základní služba trvat jeden rok,“ řekl. Zároveň ale dodal: „Musíme si uvědomit, že takový krok by nastavení dnešní armády výrazným způsobem změnil, a proto by k takovému kroku musela proběhnout široká diskuse napříč politickým spektrem.“

Současná ministryně obrany Jana Černochová (ODS) však zde návrat povinné vojenské služby odmítla s tím, že profesionální armáda je zárukou, že její příslušníci jsou plně kvalifikovaní vojáci. „Jsme členy NATO, díky tomu se můžeme spolehnout na kolektivní obranu. Pro ty, kterým záleží na České republice a na její bezpečnosti, máme institut Aktivní zálohy, který je otevřený všem, kdo splní zdravotní a fyzické předpoklady,“ vysvětlila.  

Prospělo by to zemi i našim poněkud rozmazleným gentlemanům

ParlamentníListy.cz získaly následující odpovědi od dotázaných.

„Návrat k povinné, ale vskutku smysluplné vojenské službě již kdysi v parlamentu zazněl a já pro něj hlasoval. Byť většina to považovala za nesmysl. Prospělo by to nepochybně jak zemi, tak našim poněkud rozmazleným gentlemanům. A vždy to bylo u fungujícího národa samozřejmostí i nezbytností. Ale EU jako celek se zabývala hloupostmi a jen žvanila. A nyní se diví. Smutná realita, nemyslíte? A to nezapomeňme na snahy Bruselu všechny – i slušné lidi – odzbrojit,“ sdělil bývalý poslanec ČSSD Jiří Koskuba, který byl i členem sněmovního výboru pro obranu.

„Pokud myslíte ZVS a následné cvičení záložáků v ČR? Tak bych byl určitě pro! Počítejme, že agrese Ruska neskončí jen Ukrajinou," upozornil senátor Jaroslav Zeman (ODS), člen senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

„Nemyslím si, že zavedení základní vojenské služby je nutné. Současný stav je dle mého názoru OK. Spíš bych zvedl peníze na obranu. A s tím souvisí i aktivní zálohy,“ konstatoval Jan Birke, bývalý poslanec ČSSD, který byl i místopředsedou sněmovního výboru pro bezpečnost.

„Základní vojenská služba v České republice v tomto století je hloupost. Raději na školách realizovat nějaký předmět, který by seznamoval s první pomocí, informoval o chování za krizových situací. Při pohledu na naši armádu a její ztrátu schopností je evidentní, že se musí změnit. Nemůže fungovat jako součást světového četníka, který všechno rozvrtá a pak uteče. Budovat malou armádu jako expediční sbor byla a je totální hloupost. Pokud jde o cvičení, tak v prvé řadě by bylo nutné si pro armádu udržet v kondici lidi, kteří mají vysoce odbornou specializaci. Jde především o piloty. Po odchodu z armády ne všichni létají dál. Bylo by vhodné jim zajistit, garantovat každoročně určitý počet letových hodin na letounech a vrtulnících naší armády. A další obrovská rezerva je ve výstroji našich vojáků. V řadě případů nemají odpovídající materiál. A co je k dispozici pro zálohy? Většinou už to opotřebované a starší. Je zajímavé, jak armádu teď chtějí zvelebovat politici ze stran, které je možné označit za ničitele schopností. Nutné je i zastavit parazitování na veřejných zakázkách. Předražené nákupy a nekoncepčnost jsou dlouhotrvající problémy resortu obrany,“ napsal bývalý poslanec KSČM Stanislav Mackovík, profesí letecký záchranář, který byl i členem sněmovního výboru pro obranu.

„Určitě to stojí za diskusi. Jsem si však téměř jistý, že až by došlo k lámání chleba, vycouvali by jako první ti, kteří se dnes nejvíce bijí v prsa,“ domnívá se Jiří Brančík, primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice v Brně, podplukovník ve výslužbě.

„Základní vojenská služba v ČR je absolutní fikce. Česká republika rezignovala i na přípravu záloh, a aktivní zálohy to nespasí. Ptejte se těch, kteří to způsobili, jak si dnes představují přípravu ČR na válku. To, že jsme na válku připraveni, jsou bláboly pomatených neumětelů vydávajících přání za skutečnost,“ míní europoslanec SPD Hynek Blaško, generál v záloze.

„Zavedení povinné vojenské služby nepovažuji za správné. Vše by mělo fungovat na bázi dobrovolnosti. Zárukou obranyschopnosti země je profesionální armáda a výzbroj,“ uvedl Marian Keremidský, první místopředseda Strany práv občanů.

„Ano, a to i bez Ukrajiny. Chránit se a podílet se na systému bezpečnosti státu by měla být povinnost každého občana,“ myslí si Jaroslav Štefec, bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování. 

„Tyto myšlenky mají mou podporu dlouhodobě. Bylo by velmi žádoucí, aby existoval povinně aspoň zkrácený vojenský výcvik v řádu týdnů, maximálně měsíců. Je ovšem otázka, nakolik je to v dnešní době realizovatelné vzhledem k dlouholeté neexistenci odvodu, chronickému nedostatku lékařů, a jestli by stačila kapacita kasáren, když jsme jich v posledních letech tolik zbourali a mnohá cvičiště zrušili,“ upozornil senátor Patrik Kunčar (KDU-ČSL), místopředseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Situace v české armádě je tristní. Děs běs. Škoda slov, škoda vět

„Dlouhodobě v SPD zastávám názor, že zrušení povinné základní vojenské služby (ZVS) v roce 2004 bylo zásadní chybou, kterou se hned tak nepodaří narovnat. Znovuzavedení ZVS je dnes politicky neprůchozí. Čistě technicky se jedná o posouzení zdravotních a psychických schopností řádově 1 milionu osob, které od té doby nebyly odvedeny, přičemž ta hlavní tíha posuzování by byla na zdravotnických zařízeních, která jsou již dnes personálně poddimenzována. Řešením je zavedení osmitýdenních základních vojenských výcviků mužů a žen ve věku 18+, a to na základě dobrovolnosti, navíc s proaktivní rolí státu (zdravotní a sociální pojištění, náhrada mzdy atd.). Dalším problémem však zůstává, že i za stávající situace mohou občané povoláni ze zálohy odmítnout nastoupit z náboženských anebo i jiných důvodů. Navíc i k těm povolaným chybí v armádních skladech a zásobách potřebná výzbroj, technika a materiál. Jinými slovy: Vlády ČSSD, ODS a ANO v této věci trestuhodně zaspaly a nedělaly nic. Naše armáda nemá schopnosti dlouhodobě bránit území našeho státu. Je potřeba změnit legislativu, upravit obranné a bezpečnostní dokumenty. Plán obrany a koncepci výstavby Armády ČR. Je potřeba na obranu dávat tolik prostředků, nakolik jsou ministerstvem obrany uzavřeny a připraveny akviziční a modernizační projekty,“ vysvětluje poslanec SPD Radovan Vích, předseda sněmovního kontrolního výboru, v minulém volebním období místopředseda výboru pro obranu, plukovník v záloze.

„V dnešní době, za současného stavu školství a nepěstovaného národního povědomí, považuji tento nápad za hloupé přání bez znalosti věci a společnosti. Situace v české armádě je tristní. Berou každého. Ne každý je schopen normální služby. Podle toho to taky vypadá. Děs běs. Škoda slov, škoda vět. Kromě elitních útvarů bída,“ komentuje Pavel Skácel, plukovník ve výslužbě, účastník dvou misí OSN v bývalé Jugoslávii a v iráckém Kurdistánu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

10:36 Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

Mají se Češi stále hůř, nebo jsou jen příliš zachmuření? Premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel i …