Jak jsme se dostali do situace, kdy v České republice přibylo za pátek přes 11 tisíc osob nově pozitivně diagnostikovaných na infekci koronavirem? Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek v rozhovoru pro Reflex.cz poznamenal, že na tom nesou vinu i politici. Politici, kteří dobře zvládli první jarní vlnu, vezli se na vlně úspěchu, ale když se začalo ukazovat, že není konec, tak ti samí politici dál chlácholili lidi, že není třeba strašit se covidem, protože dál chtěli jet na vlně onoho jarního úspěchu.
„Já osobně jsem si uvědomil to, že je malér v polovině srpna. Byl jsem na výletě v Bavorsku a viděl jsem, jak tam bez diskuse dodržují ta elementární protiepidemiologická opatření. Roušky ve všech vnitřních prostorách, omezený počet návštěvníků v obchodech, zapisování se v restauraci, u kterého sedím stolu a od kolika do kolika, aby bylo možné nějaké trasování,“ popisuje Kubek svou zkušenost z Německa.
V Česku se, podle jeho názoru, mělo šlápnout na brzdu 1. září a zavést přibližně stejná opatření, jako platí teď. „Bohužel se tak nestalo,“ posteskl si. „Mně i dnes vadí, když vidím, že některá základní opatření, jako je nošení roušek, jsou lidem prostě zatěžko,“ kroutil hlavou.
Na konci srpna tehdejší ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch přišel s některými protiepidemickými opatřeními, ale premiér Babiš jim vystavil stopku.
„Byl to pan premiér, který na základě rad, které posbíral někde na facebooku nebo na sociálních sítích, rozhodl, že se ta opatření zavádět nebudou. Tohle je jeho zodpovědnost. Tak jako mu patří dík za to, že na začátku března na sebe vzal odpovědnost a udělal ten lockdown, tak to jeho rozhodnutí z konce srpna bylo zcela špatné. Státník se nemůže rozhodovat podle průzkumů veřejného mínění,“ nešetřil Babiše Kubek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp