Založit stranu, dosáhnout změny? Nelze. Robejšek ukázal cestu těm, kteří „toho mají dost“

15.08.2024 21:23 | Monitoring

Politolog a ekonom Petr Robejšek v rozhovoru pro Svědomí národa hovořil o globalizaci. Dosavadní superstáty i další velké celky se snaží zachovat svou pozici a nejčastěji k tomu využívají technologie a celkovou virtualizaci společnosti. Nadějí je podle jeho slov „bezděčná rebelie“, kdy lidé začínají usilovat o jinou společnost, lepší než tu, do které je vmanévrovali nejbohatší a nejmocnější. To povede k celospolečenské změně systému.

Založit stranu, dosáhnout změny? Nelze. Robejšek ukázal cestu těm, kteří „toho mají dost“
Foto: Svědomí národa
Popisek: Politolog Petr Robejšek

Robejšek dlouhodobě kritizuje EU, přirovnává ji k Radě vzájemné hospodářské pomoci (RVHP), která vznikla v roce 1949 v Moskvě a jejím cílem byla vzájemná obchodní výměna zemí sovětského bloku. „Evropská unie je na cestě k tomu, aby se nejenom strukturálně svým programem, ale i svým obsahem podobala RVHP,“ říká politolog v rozhovoru pro Svědomí národa.

Poukázal na členské země EU, v nichž mají skutečné opoziční strany, což v České republice silně postrádá. „Srbsko, Maďarsko i Polsko jsou země, kde vznikla skutečná trvalá opoziční strana, dochází tam k výměně pozic, jak se stalo nedávno v Polsku. Když se podíváme na Slovensko, i tam je to něco podobného. Nám ale v Česku chybí skutečná opozice. Ta dnešní opozice není skutečná opozice. My tím trpíme a proto se lišíme od zemí, které jsem jmenoval. Problém u nás byl na začátku v tom, že prezident Havel a skupina okolo něj dostatečně drasticky nezametli se starým režimem. Ta smířlivost a sametovost se dá přehánět a myslím, že ji přehnali, už tím, že nezakázali komunistickou stranu,“ poznamenal Robejšek.

V rámci směřování západní civilizace hovořil o konci globalizace. „Končí éra, která favorizovala velké celky. V tu chvíli jsou všechny superstáty a velké celky vystaveny stresu, jak se vyrovnají s tím, že už to není svět multipolární. To vede k tlakům a přesunům uvnitř sektoru těch nejmocnějších, těch, kterým říkám super elity,“ pokračoval Robejšek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Co přesně myslíte tím, že chcete stejný metr pro všechny?

V čem je podle vás nyní jiný a pro koho? A naopak, nemyslíte, že by třeba migrantům mělo být měřeno přísněji? My jim poskytujeme azyl, a když si toho neváží a páchají třeba trestnou činnost nebo přestupky, mělo by jim být podle mě měřeno přísněji.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svědectví, jak se v Kyjevě dělal Majdan: Sto obětí, pak bude Západ reagovat

20:03 Svědectví, jak se v Kyjevě dělal Majdan: Sto obětí, pak bude Západ reagovat

Ke střelbě do prozápadních protestujících na kyjevském Majdanu v únoru 2014 mělo podle ukrajinského …