Poslanci se včera usnesli, že privatizace těžební firmy OKD byla nevýhodná ekonomicky i sociálně, ovšem zároveň odmítli vyslovit souhlas se zřízením vyšetřovací komise. Vláda by ovšem měla do konce května předložit Sněmovně informaci o situaci OKD. ČR zastoupená vládou by se také měla podle doporučení poslanců připojit k podanému trestnímu oznámení ve věci podezření na neoprávněnou výplatu dividend ze společnosti OKD a také by měla požadovat náhradu škody a zajištění majetku firmy. Sněmovna také žádá po vládě, aby zabezpečila možnosti těžby všech druhů uhlí jakožto nenahraditelného nerostného bohatství.
Debata o privatizaci OKD a jeho důsledcích se ve Sněmovně táhla již od června loňského roku. Ta včerejší ale měla ještě jinou pachuť. Kromě střílení do osoby Bohuslava Sobotky se ocitnul na pranýři totiž ještě i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.
„K OKD tady toho zaznělo už mnoho, ať už se to týkalo odhadů a prodeje – a ani ne za desetinou částku se to prodalo; že byl pěkný bonus k prodeji v podobě bytů, rekreačních středisek a polikliniky. A proto bych se ještě zastavila u bytů, jejichž privatizace poškodila mnoho obyvatel v našem kraji,“ uvedla včera na úvod svého vystoupení poslankyně Úsvitu Olga Havlová.
„Jakou celkovou částkou jsou dotovány byty RPG sociálními dávkami na bydlení? Jak je možné, že se nic neděje, když podle privatizační smlouvy OKD měli mít nájemníci předkupní právo na byty, a tyto byly prodány třetí straně bez toho, aby byly přednostně nabídnuty nájemníkům?“ tázala se. Podle ní je třeba tato fakta s byty prověřit a řešit. Zdůraznila, že o peníze za prodej státního podniku OKD přišel stát, a tím vlastně všichni občané.
„Mnohem horší však je, že zřejmě není politická vůle hrábnout do vosího hnízda!“ zdůraznila.
„Je divné, že do této chvíle nebyla ustavena parlamentní vyšetřovací komise,“ divila se poslankyně hnutí ANO a novinářka Jana Lorencová. „Úplně na začátku byla jako zástava do banky vložena jedna šachta, jeden důl. A peníze získané takto byly použity na privatizaci celého OKD. V souladu s takzvaným privatizačním zákonem se to tak mohlo stát. Prostě tak to bylo. Část horníků přišla o práci, jejich rodiny mnohdy o obživu...,“ prohrábla Lorencová začátek kauzy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová