Zametání ulic? Uprchlíci do práce a všichni. Německo tvrdě

27.07.2023 8:46 | Monitoring

V Německu běží debata, že by si uprchlíci, kteří chtějí žít v nejbohatší zemi EU, měli povinně najít práci. A pokud si jí nenajdou, alespoň veřejně prospěšné práce, měli by se jim snížit sociální dávky. S tímto požadavkem přišel například bavorský politik Alexander Dobrindt z opoziční CSU. Ale nebyl sám. Podobně to vidí i někteří politici, jejichž strany jsou součástí dnešní vládní koalice. Z řad FDP dokonce zaznělo, že uprchlík, který nechce v Německu začít pracovat, by měl zemi opustit. Sociální demokraté to však vidí jinak.

Zametání ulic? Uprchlíci do práce a všichni. Německo tvrdě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Německu, ilustrační foto

Server německého deníku Bild upozornil, že předseda bádensko-württemberské krajské organizace CDU Joachim Walter volá po tom, aby si všichni uprchlíci, kteří chtějí žít v Německu, museli povinně najít práci.

„Pro naše regiony by bylo důležité – i s ohledem na naléhavě potřebnou společenskou akceptaci – aby se uprchlíci rychle dostali do práce, případně i do neziskové činnosti,“ řekl s tím, že si není jist tím, zda německý sociální systém uprchlíky dostatečně motivuje k hledání zaměstnání.

Prezident Bádensko-Württemberského svazu obcí Steffen Jäger dal najevo, že to vidí podobně. „Náš sociální stát pomáhá těm, kteří pomoc potřebují. Stát však musí mít právo očekávat, že každý jednotlivec pak v rámci svých možností také přispěje k úspěchu společnosti. Například tím, že vykonává veřejně prospěšné práce,“ prohlásil Jäger.

Bild připomněl, že v 80. letech byli žadatelé o azyl v Berlíně vyzváni k zametání ulic. Podle listu na německém pracovním trhu schází jak pracovníci ve stavebnictví, tak např. pracovníci v sociálních službách. 

Bavorský politik Alexander Dobrindt (CSU) volá po tom, aby uprchlíci, kteří nepracují, dostávali nižší finanční podporu. „Součástí integrační služby musí být nabídka práce. Pokud tato nabídka nebude přijata, musí dojít ke snížení dávek,“ prohlásil.

Ve stejném duchu se vyjadřují i politici liberální FDP, která je na rozdíl od CDU/CSU součástí dnešní vládní koalice sociálních demokratů, Zelených a liberálů z FDP.

„Cílem musí být uspořádat a kontrolovat migraci tak, aby nedocházelo k imigraci do sociálních systémů, ale na německý pracovní trh,“ uvedl člen FDP Stephan Thomae. Ten dokonce prohlásil, že uprchlík, který nechce v zemi pracovat, by měl Německo opustit.

„Kdo se snaží, chce zde pracovat a něčím přispět naší společnosti, měl by tuto perspektivu také získat. Ti, kteří tak nečiní, musí z Německa zase odejít,“ uvedl.

Ale celá FDP nemá stejný názor. Christoph Meyer, místopředseda parlamentní frakce FDP, má za to, že politici CDU/CSU přišli s těmito požadavky v rámci boje o voliče.  

Expert na trh práce Enzo Weber z Institutu pro výzkum trhu práce a zaměstnanosti však ve vyjádření pro Bild varoval, že požadavek povinně si najít alespoň nějaké zaměstnání, včetně veřejně prospěšných prací, může v konečném důsledku pracovní trh oslabit. Lepší by bylo dostat nové zaměstnance do odvětví, kde budou potřeba.

„Trh práce je důležitou pákou integrace. Je však pravděpodobně zásadní umožnit žadatelům o azyl přístup na něj prostřednictvím rychlých postupů. To je důležité i pro zaměstnavatele: Potřebují jistotu plánování. … Měli bychom lidi dostat do produktivních zaměstnání. Máme největší nedostatek pracovních sil od dob hospodářského zázraku,“ upozornil.

Politik SPD Macit Karaahmetoglu v rozhovoru pro Die Welt poznamenal, že situace uprchlíků jsou individuální, mnozí se musí nejprve naučit mluvit německy a návrh CDU/CSU, aby si našli práci, je z jeho pohledu zcela mimo německou realitu. „Návrhy se v Německu míjejí s realitou.“

Upozornil také, že z jeho pohledu bude byrokratické úsilí, které by mělo uprchlíky přimět ke hledání zaměstnání, neúměrně vysoké tomu, jaké nakonec může přinést výsledky. 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

HHH, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseantares.h , 27.07.2023 10:17:23
Češi když utíkali v 68 tak byli třeba v Rakousku ve stanových táborech, museli chodit na lekce němčiny a časem mohli vysídlit do jiné země. Myslím, že určitě nedostali byty a k tomu vysoké dávky, jejich děti nemohly jít na střední školu když neuměly německy!!Vládám v Evropských zemích vůbec nedochází, že na tyhle lidi a jejich dávky musí přece někdo vydělat a když nebudou pracovat uprchlíci tak cela Evropa za par let zkrachuje!!Nebo možná je to naplánované a za pár let tu budeme všichni žebráci a bude nám vládnout pár mocných boháčů!

|  16 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…