„Intervence USA do Iráku – nezapomeňme, že k ní došlo rok po útocích na Světové obchodní centrum v New Yorku. Spojené státy musely reagovat na tuto hrozbu. To, že na ni reagovaly svržením Saddáma Husajna, je něco, s čím já osobně problém nemám,“ tvrdil Žantovský. Ve skutečnosti útoky na budovy WTO organizovala al-Káida, jejíž tehdejší vůdce Usáma bin Ládin se k tomu později přiznal. Irák pod vládou diktátora Saddáma Husajna ale s touto teroristickou organizací neměl nic společného.
Celý rozhovor s Michaelem Žantovským je ZDE.
Žantovský se dotkl také nedávného sestřelení ruského letounu, což Turecko vysvětlovalo tím, že letadlo proniklo nad jeho území. „To, jak obě strany na něj reagovaly, ukazuje, že obě mají daleko ambicióznější představu o své roli v řešení syrské situace a že přes tento incident si tu roli posilují a eskalují, a to samozřejmě může vést k nebezpečnému vývoji,“ uvedl Žantovský s tím, že Rusko bude chtít hrát na Blízkém východě důležitou roli. To by prý nebylo na závadu, pokud by ta role byla zodpovědná. „Jestliže by ovšem Rusko té role chtělo využít k nějakému dobrodružství, tak jak se kdysi pustilo do dobrodružství v Afghánistánu, dobře víme, jak to dobrodružství dopadlo,“ uvedl. Opomněl ovšem dodat, že podobně neslavně dopadlo také angažmá NATO v Afghánistánu, odkud se vojáci této organizace nakonec byli nuceni stáhnout.
Žantovský si také myslí, že ohledně teroristických útoků v Evropě bychom neměli panikařit. Prý bychom měli dávat velký pozor, abychom nevylévali s vaničkou dítě a hlídali si své vlastní hodnoty a své vlastní svobody. „Protože nedávno jsem četl zajímavou americkou studii, která ukazuje, že přestože krvavé incidenty, ke kterým došlo dvakrát v Paříži, předtím v Londýně, v Madridu, jsou hrozné. Ale z hlediska počtu obětí terorismus v Evropě klesá. A to je paradox, který si, myslím, většina lidí neuvědomuje,“ prohlásil Žantovský, aniž uvedl, o jakou studii šlo a kdo ji vypracoval. Nicméně dodal, že z oné studie vyplývá, že jsme schopni se terorismu bránit.
„Bylo by hrozně nebezpečné, kdybychom z té hrozby zpanikařili a začali se v Evropě obehnávat ostnatými dráty a rušit demokratické zákony. To je přesně to, co by ti teroristé chtěli, a to bychom porazili sami sebe,“ míní také bývalý velvyslanec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam