Žantovský: Ten bengál, kdyby totéž spáchal Babiš nebo Okamura... Vrchol Fialovy kampaně, za který by se jinde odstupovalo

24.09.2022 4:46 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Pro předsedu české vlády Petra Fialu nebylo uplynulých sedm dnů příliš ke chlubení. Odstartoval je nemastným neslaným televizním projevem, v němž kloudně nezmínil žádné ekonomické propočty, ať už proto, že je nezná, nebo jim nerozumí, nebo je zamlčuje, nebo všechno dohromady. Petr Žantovský upozorňuje i na jeho flagrantní porušení zákona na akademické půdě. Doporučuje všem představit si ten bengál, kdyby to, co Fiala, provedl někde jinde třeba Andrej Babiš nebo Tomio Okamura.

Žantovský: Ten bengál, kdyby totéž spáchal Babiš nebo Okamura... Vrchol Fialovy kampaně, za který by se jinde odstupovalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Premiér mockrát jinak. I tak by se dal uvést pravidelný přehled mediálních zajímavostí. „Bylo by to možná i k smíchu, kdyby to ovšem nebylo k pláči. Naše vláda má v čele komika, který zřejmě předpokládá, že lid je složen z lidí nechytrých, kteří neumějí ani základní počty. Předvolební agitační proslov Petra Fialy minulou neděli na televizních obrazovkách, kromě spousty frází, obsahoval jednu velmi pitoreskní tezi. Tím, že budou občané šetřit s energiemi, prý ušetří vlastní peněženky. To je truchlivé svědectví toho, jak námi všemi vláda manipuluje. Říci tuto nesmyslnou větu v okamžiku, kdy jsme tzv. zastropováním zvedli ceny elektřiny na cca šestinásobek, je pohrdání zdravým rozumem a občany,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Upozorňuje přitom, že raketový růst cen elektrické energie nebyl způsobem válkou na Ukrajině, jak tvrdil premiér, nýbrž tím, že česká politická reprezentace přistoupila na absurdní letadlovou hru zvanou lipská burza. „Česká republika byla dlouhodobě energeticky soběstačná, vyráběla energii za nepatrný zlomek ceny, než za jakou si ji dnes musí od lipských lichvářů nakupovat. To je selhání českých politiků, nikoli důsledek mezinárodní přetlačované mezi Západem a Východem, jmenovitě mezi USA a Ruskem. To je nemravné kupčení s monopolně ‚vlastněnou‘ komoditou, kde na jedné straně stojí zástupy ožebračených, a na druhé straně hrstka topící se v čím dál větších penězích,“ poukazuje mediální analytik.

Hledejte nějaké rozdíly mezi Fialou a Jakešem

Chce ovšem, aby to, co říká, nebylo chápáno jako nějaký nářek „přátel starých pořádků“, jak paušálně nazýval své ideové oponenty Václav Havel. „To je nářek nad ostudnou likvidací základních principů tržní ekonomiky. Ta přece spočívá v konkurenci a je naprostým protipólem kartelů a monopolů, které mohou diktovat ceny. Je soubojem o spotřebitele, v němž vítězí ten, kdo nabízí nejefektivněji. Administrativním aktem ‚ukrást‘ nějakou životně důležitou komoditu státům, které ji produkují, dokonce víc, než samy spotřebují, znamená pak nejen onen nepoměr mezi masovou pauperizací a bohatnutím hrstky domluvených, ale znamená to navíc omezení možnosti svobodně obchodovat s něčím, co sami vyrobíme. Tedy i svobody stanovit si cenu, která nás učiní konkurenceschopnými,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Z tohoto pohledu byl podle něj Fialův projev ze Strakovky zhruba stejným velkopanským gestem, jako slavné Jakešovy „bojlery“ z Červeného Hrádku. „Však on už mezi lidmi koluje smutný žert – koláž s Jakešem, který hodnotí protistátní demonstrace v roce 1989 slovy ‚Demonstraci svolaly síly, které se hlásí k proamerické orientaci‘, a Fialou, který na margo shromáždění 3. září na Václavském náměstí pronesl: ‚Demonstraci v Praze svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci‘. A teď hledejte nějaký rozdíl… Dalším indikátorem důvěry lidu ve vládu a koalici je raketový nárůst vtipů, jejichž smutnými hrdiny jsou lidé jako Fiala, Pekarová Adamová, Richterová a tak dále. Tolik politických fórů nepamatujeme od roku 1989. To není náhoda,“ tvrdí mediální odborník.

Propagandista je inteligentní, a tak premiéra chápe

Podle očekávání se mediální mainstream mohl po Fialově projevu utleskat, viz Seznam Zprávy, Deník N a další. „Hřebík na hlavičku však, jak je poslední dobou, bohužel, pravidlem, trefil někdejší rozvážný a solidní komentátor, dnes prorežimní propagandista Alexandr Mitrofanov. Ve svém článku ‚Kdo chápe, chápe, kdo nechápe, nadává‘ zcela odkryl povahu svého pohledu na svět. Rozdělil lidi na tábor inteligentních, což jsou ti, co tleskají Fialovu projevu, a neinteligentních, kteří k němu mají výhrady. Trochu to připomíná výkřiky našich subret typu Evy Holubové, Nory Fridrichové a dalších, které svého času volaly po omezení volebního práva, neboť jistí lidé – třeba ti údajně hloupí, nebo jen prostě staří – nevolí ‚správně‘. Mitrofanov za ‚inteligentního‘ označuje nejprve samotného Fialu,“ poznamenává Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

22:21 „Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

Vyhýbavé odpovědi a značná nervozita, tak vypadala reakce lidí spolupracujících s redakcí Visegrad I…