Loni na konci června připravil Petra Druláka o post politického náměstka interní boj o moc v souvislosti s nástupem služebního zákona, který nově definoval politické posty náměstků člena vlády.
Drulák ale tehdy dostal jako jistou formu útěchy nově vytvořenou pozici politického tajemníka, který zároveň z funkce ředitele vede kabinet ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD).
Svůj odchod nepopřel
Nyní ale Drulák coby šéf Zaorálkova think-tanku prý zvažuje, že v Černínském paláci na svém postu skončí. Informaci získal list ze dvou na sobě nezávislých zdrojů blízkých Ministerstvu zahraničních věcí.
Sám Drulák svůj možný odchod komentovat nechtěl, nicméně ho ani výslovně nepopřel.
Podle redakčních zdrojů stojí za zvažovaným odchodem vrchního teoretika a strůjce Zaorálkovy zahraniční politiky především kompetenční spory s některými vedoucími zaměstnanci Černínského paláce a také slábnoucí vliv na ministra.
Kritizoval pokračování havlovské linie pojetí lidských práv
Před dvěma roky způsobil Drulák rozruch svým rozhovorem pro LN, kde kritizoval pokračování havlovské linie pojetí lidských práv. „Vidím tam souvislost mezi, řekněme, pozdními havlovci či epigony Václava Havla a americkými neokonzervativci a myslím, že ta politika byla skutečně chybná a škodlivá,“ řekl tehdy Drulák.
Do loňské koncepce zahraniční politiky, na níž se Drulák podílel, se přesto havlovská linie malou oklikou vrátila. Na lidská práva totiž podle strategického dokumentu MZV „nelze rezignovat ani v podmínkách méně příznivých“. Myšlena tím byla zejména Čína, vůči níž zastával Zaorálkův stratég smířlivější tón.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam