„Copak vám doma říkali blízcí, když to vypadalo, že budete premiérem?“ ptal se hned na úvod moderátor. „Já jsem to spíš chladil kolem sebe, ale oni když viděli, že jsme zdrženliví, tak byli také zdrženlivější. Možná i proto, že se jim ta politická situace teď zdá být divoká a nepřehledná,“ konstatoval hned na úvod host.
Daří se mu prý diskutovat s kolegy ve Sněmovně, prosadil např. zákon o zahraniční službě a tak si možná někteří lidé mysleli, že by mohl být premiérem, když se uvažovalo o možné demisi premiéra Sobotky. S hnutím ANO se mu ale nedaří tak dobře komunikovat. „Mezi námi teď probíhá politický zápas a docela ostrý. To nemá smysl zastírat,“ poznamenal otevřeně místopředseda ČSSD.
Jinak je ale člověkem, který se snaží hledat konsenzus, především na mezinárodní scéně. „Jediné, co zachrání svět, je ta politická kultura konsenzu a kompromisu. Já nejsem moc klidný člověk, ale učím se to a snažím se to prosazovat,“ prozradil Zaorálek.
Pak se vrátil k domácí politice. Nikoli poprvé prohlásil, že existuje podezření na to, že Andrej Babiš krátil stát na daních. Je to sice jen podezření, ale podle Zaorálka by bylo pro společnost devastující, kdyby se zdálo, že někteří lidé jsou pohnáni k odpovědnosti v otázce placení daní a jiní ne. Totéž podle Zaorálka platí u kauzy OKD. Zaorálek se sice k této kauze nechtěl příliš vyjadřovat, ale zdůraznil, že tehdy nevedl spor s Bohuslavem Sobotkou jako ministrem financí, ale především se Stanislavem Grossem. „Já vím, jak to vzniklo a vím, že tehdy to byla záležitost premiéra,“ konstatoval Zaorálek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp