Hostem úterních Událostí, komentářů České televize byli šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) a šéfredaktorka časopisu Lidé a země Lenka Klicperová, která se nedávno vrátila z osvobozeného města Sindžár.
Zaorálek v úvodu pořadu prozradil, že bylo třeba posílit tajné služby kvůli zvýšení bezpečnosti EU. A Česko k tomuto kroku sáhlo. Totéž se děje ve Francii i jinde. „Samozřejmě se začalo objevovat také staré známé téma, a to je kooperace tajných služeb,“ prozradil ministr. Tento plán ale naráží na jeden problém. Tajné služby nerady sdílejí informace.
Dnes lze říci, že se nám relativně daří v boji proti Islámskému státu, jenže to ještě neznamená, že budeme mít klid i od teroristických útoků. „Možná budeme relativně úspěšní v prostoru Iráku a Sýrie, ale budeme čelit přelití aktivity teroristů do EU,“ obává se šéf české diplomacie. Česko zůstává nadále velmi aktivní v Sýrii. Podle Zaorálka musíme dospět k politickému řešení v zemi, čímž bude částečně řešena i krize uprchlická.
„Dnes tam máme kontakty, které jiní ani možná nemají. Známe situaci na místě.“ Prozradil Zaorálek. Víme prý například, že bez Íránu se prakticky nepodaří dosáhnout nějakého řešení, byť je třeba říci, že mezi Íránem a Saúdskou Arábií panuje velké napětí. Z úst šéfa české diplomacie také zaznělo, že řešení nebude dosaženo bez syrského prezidenta Bašára Asada, s nímž ale dlouhodobě v Sýrii nelze počítat.
Pár slov padlo také k vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že za uprchlickou krizí stojí Muslimské bratrstvo. „Daleko přesnější je říci, že je to dnes převaděčský ohromný byznys. To, že se vytvořila celá logistika, podle mě nedokázala vytvořit jediná organizace. Mluví se i o vlivu Islámského státu. Ale myslím si, že nelze jednoznačně označit jediného viníka,“ zdůraznil Zaorálek. Se Zemanem tedy nesouhlasí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp