Západ prohrává klíčové soupeření s Ruskem a s Čínou – nikoli na bojištích, ale v oblasti tzv. kognitivní války.
Na tuto hrozbu upozornil server TN.cz, který zprostředkoval analýzu bezpečnostního experta z USA Michaela Miklaucice, publikovanou v Chicago Tribune. Podle něj jde o strategickou manipulaci s informacemi, jejímž cílem je ovlivnit myšlení veřejnosti a dosahovat politických i vojenských cílů bez použití zbraní.
Miklaucic tvrdí, že východní mocnosti, jako jsou Rusko a Čína, do těchto nástrojů investují výrazně více než Západ. Jako příklady zmiňuje čínský projekt Pás a stezka, který má pozitivní obraz v rozvojových zemích, a ruský narativ o ochraně tradičních hodnot, který rezonuje i u části západní společnosti.
Mezi důkazy efektivity této strategie řadí i šíření dezinformace, že Ukrajina nese vinu za ruskou agresi. Západ je podle něj ochromen stavem tzv. kognitivní paralýzy – tedy neschopností reagovat, způsobenou byrokratickou zkostnatělostí, vnitřními spory, zastaralým právním rámcem a strachem z eskalace.
Západ zaspal v oblasti sabotáží a kyberútoků, varuje analytik CSIS
Na rostoucí hrozbu ruských hybridních operací – včetně sabotáží a kybernetických útoků – upozorňuje také Seth Jones z amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Podle něj Západ tyto agresivnější formy války dlouhodobě podceňoval, a to přesto, že jejich intenzita výrazně roste.
Cituje data, podle nichž se počet ruských útoků mezi lety 2023 a 2024 téměř ztrojnásobil. Hlavními cíli se staly vládní instituce, dopravní systémy, kritická infrastruktura a průmysl. Významnou část těchto akcí má podle něj na svědomí ruská vojenská rozvědka GRU, která podle českých úřadů stála i za výbuchem ve Vrběticích.
Jones dále kritizuje, že západní země zatím nedokázaly vyvinout účinnou strategii, jak těmto útokům čelit. I on upozorňuje na přílišnou opatrnost některých evropských politiků, kteří se obávají další eskalace. „Přesto jsou tyto obavy z velké části mylné. Rusko, nikoliv Evropa nebo Spojené státy, se rozhodlo eskalovat stínovou válku v Evropě. Neschopnost reagovat pravděpodobně zvýší pravděpodobnost vleklé ruské kampaně,“ upozorňuje.
Podle Jonese by měly západní státy přejít do protiútoku – zahájit informační ofenzivu vůči Rusku a Bělorusku a začít provádět účinné kybernetické protiútoky.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská