Západní civilizace je v krizi. Návrat? Už jedině obratem k víře, říká Tomský

14.12.2024 19:22 | Monitoring

„Když se k moci v Evropské komisi dostala Ursula von der Leyenová, řekla ‚my máme teď Zelený úděl – Green Deal a EU získala nový cíl do budoucnosti‘. Tak to už jsem se vyděsil totálně.“ Konzervativní politolog a spisovatel Alexander Tomský popsal, jak vidí dnešní EU. Ale nejen EU, nýbrž celou západní civilizaci. Ta je podle jeho názoru v hluboké krizi, z níž asi už nelze vybřednout, protože Západ se začal stavět proti lidské přirozenosti. Tak to vidí Tomský. Stranou jeho pozornosti nezůstala ani válka na Ukrajině.

Západní civilizace je v krizi. Návrat? Už jedině obratem k víře, říká Tomský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

Ekonom Pavel Kohout se na serveru Patreon pustil do hovoru s konzervativním myslitelem Alexandrem Tomským. Ten na sebe prozradil, že jeho maminka byla Polka a odmítala mluvit česky. A tatínek byl Žid, který se občas snažil doma mluvit německy, ale Tomský se prý v té době naučil německy spíš jen pasivně. V životě se mu mnohem víc hodila angličtina, protože v souvislosti s rokem 1968 odjel na naléhání rodičů do Anglie. Jeho rodiče se prý totiž báli, že tzv. Pražské jaro nevyhnutelně skončí vpádem Sovětů do Československa, což se také stalo.

Tomský prý v 70. a 80 letech ve Velké Británii zažil leccos. „Došlo to tak daleko, že vládly odbory a způsobily obrovskou ekonomickou krizi. I když pro mě jako pro studenta to bylo výhodné. … Žil jsem si dobře,“ pochvaloval si neduhy socialismu, jak je znal ještě z Československa. Na konci 70. let už stávkovali i hrobaři. „Rakve ležely na ulicích. Taky všude byly odpadky. Nakonec to všechno vyvrcholilo nástupem Margaret Thatcherové. Ale pro mě to byla úspěšná doba,“ prohlásil.

Pokud jde o dnešní situaci, podle Tomského už jeho otec, archeolog a geolog, předvídal úpadek Západu, který z pohledu otce Tomského odstartoval s 1. světovou válkou. Po ní přišla doba, kdy se začaly drolit západní hodnoty a vedle toho také klesaly počty narozených dětí. A to je problém pro každou civilizaci.

V současné době je podle Tomského velká regulace všeho možného. Zlom podle něj nastal při prohlubování federalizace EU. A teď tomu hřebíček zasadil tzv. Zelený úděl EU, Green Deal.

Anketa

Jak hodnotíte opatření, která v době nejhoršího covidu přijímala vláda České republiky?

hlasovalo: 15325 lidí
„Já si pamatuju, s jakým ohromením jsem slyšel, když se dostala k moci v Komisi Ursula von der Leyenová a ona řekla ‚my máme teď Zelený úděl, Green Deal, a EU získala nový cíl do budoucnosti‘. Tak to jsem se vyděsil totálně, protože to už ani nesouviselo s tou integrací. Od začátku jsme věděli, my, co jsme trochu rozuměli ekonomii, že to bude naprostá ekonomická tragédie. No, a už je to tady,“ konstatoval.

Nechal se však také slyšet, že v krizi je nejen EU, ale celý Západ. „Je otázka, jestli se můžeme vrátit k tomu obrazu světa, který najdete v Bibli v knize Genesis, to podle mého názoru bez obratu k víře není možné. Takže tam já nejsem velký optimista. To, že dnes popíráme to, čemu jsme říkali lidská přirozenost, je velký problém. Protože ona ta lidská přirozenost není lidská přirozenost. My ji máme z toho biblického obrazu světa. Tam je ten etický monoteismus, který jsme zdědili s křesťanstvím. Tam je ten základ toho, jak ten svět vypadá. Najdete to v Bibli. A to myslím, bude asi velmi těžké, aby se to vrátilo,“ prohlásil Tomský.

„Na druhou stranu tady máme jakousi druhou rovinu, kde, když nastoupí vyložené šílenství, jako je ten progresivismus v USA, tak nastává reakce. Ta reakce tam už nastala. Nastala v USA, ve Velké Británii i v Německu. Teď už nastupuje generace, která se bouří proti progresivismu. Jako jsme se kdysi bouřili my,“ pousmál se Tomský.

Zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa popsal jako „svým způsobem primitiva“, který dokázal zmobilizovat nadpoloviční většinu Američanů a bude mít možnost s tím něco dělat. Ale proti němu vyvstane i obrovský odpor, poznamenal Tomský. „V Americe totiž ten boj pořád pokračuje. To není jako ve Velké Británii, kde lidi odvolí a pak chtějí mít čtyři roky klid,“ vyložil svůj pohled na věc Tomský.

Anketa

Bude po pádu Asada v Sýrii klid a mír?

2%
97%
hlasovalo: 5170 lidí
Myslitel je toho názoru, že nakonec se mnoho lidí přikloní k pravici, protože v podstatě nebudou mít jinou volbu. Vládu Petra Fialy (ODS) přitom vnímá jako výrazně levicovou. „Ta koalice je dokonce nejlevicovější, jakou jsme kdy měli. Dokonce ani za Zemana. Tam ta vláda byla taková velmi umírněná. Z toho ideologického hlediska. Nepodléhala bludům, jako ti piráti, což je opravdu strašný. Jenže proti nim nestojí žádný Nigel Farage jako v Anglii, ale Andrej Babiš (ANO), což je politický podnikatel, který žije z evropských dotací, takže tam nemůžeme očekávat žádnou změnu,“ posteskl si Tomský.

Pár slov věnoval i ruské vojenské intervenci na Ukrajině. Evropané tady podle Tomského „selhali, protože posílali Ukrajincům příliš staré zbraně, příliš málo a příliš pozdě,“ poznamenal myslitel. „Ukrajinci vykrváceli strašlivým způsobem,“ posmutněl Tomský.

Západ podle něj ukázal slabost, už když Rusové vtrhli na Krym a do Doněcké a Luhanské oblasti v roce 2014. „A uplynula dlouhá doba, uplynulo osm let a ten Západ Ukrajince ani pořádně nevyzbrojil. Oni byli velmi nadšení a plní síly a mohlo to dopadnout dobře. Jenže to dopadne velmi špatně,“ popisuje situaci Tomský.

Ale že si v žádném případě nemyslí, že by Putin napadl NATO. „Já si nemyslím, že Putin je takový šílenec, že by se pokusil napadnout Evropu. Ale s Ukrajinci to asi dopadne smutně,“ pokračoval s tím, že Putin nemůže Ukrajině nikdy dovolit, aby se přimkla k Západu. „Ale Ukrajinci se nikdy nevzdají. To je vyloučeno,“ uzavřel Tomský tuto část rozhovoru s tím, že pokud budou Ukrajinci nuceni ustoupit Rusku, povedou proti Ruské federaci partyzánský boj.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

Kampaň "snížili jsme deficit o 180 miliard"

Pane preiére, kde si mohu toto sdělení ověřit? Podle všeho je zavádějící a lživé (viz.: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-fiala-se-chlubi-srazenim-deficitu-rozpoctu-k-nemuz-ale-zatim-nedoslo-40495940), pokud je to pravda a jste si toho vědom, pak cíleně dezinformujete. Ptám se tedy ještě jedno...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 12 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je zvláštní, krajně nepříjemné a nápravu společnosti brzdící, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 14.12.2024 21:06:19
že každému "humanitnímu vzdělanci", tedy i konzervativnímu politologovi, připadají lidé se zdravým selským rozumem, realistickými přístupy a obchodním vyjadřováním bez vzletné vaty jako "svým způsobem primitivní". Je to knížákovský mor, toužící po elitách, které ale nemají už sto let vůbec kde vyrůst, po II. světové válce totiž není kde. Skutečné západní elity, především německé a britské zařvaly v první válce na Sommě, obvykle bez potomků. Od té doby jde vše dolů, ovšem novodobí parvenu z humanitních oborů si zachovávají, bůhvíproč, svou nedůvodnou nadřazenost nad jiným typem uvažování a formulování myšlenek. Nevím, proč je tento typ trumpovského vyjadřování bez patetických řečí, přepjatých přirovnání a ctnostných, všeobjímajících blábolů pokládán za "primitivně obchodnický", morem je ve skutečnosti rádoby elitní bezduché žvanění dnešních humanitních "vzdělanců" a neschopnost skutečně elitního myšlení. Zítra k nám má blábolit Vystrčil, co by "adventní poselství" předsedy Senátu ČR, tam uvidíme snůšku výzev, návodů, podnětů a apelů bez jediné myšlenky jak dál, tam uslyšíme bublavé žvásty spodiny "novodobé elity". Tam se dozvíme bezobsažných blbostí, stupidních keců. Mrzí mě, že pan Tomský padá do podobných klišé, dřív se takových hodnocení nedopouštěl. No, co už.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

12:06 „Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

Jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy vyvolalo na sociálních sítích vlnu reakcí, ča…