„Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, musíme je připravit na vstup do života. Já se chci starat o české občany. Paní Šojdrová vychází z věcí, které nejsou reálné,“ reagoval v rozhovoru pro Právo na návrh Šojdrové o přijímání syrských sirotků český přemiér. Šojdrová se proto chce nyní s premiérem sejít a vysvětlit mu, že je potřeba, aby Česko projevilo solidaritu.
A že by to nebyl velký problém, se snaží dokázat iniciativa Češi pomáhají, která i přes Babišův odmítavý postoj sehnala rodiny, do nichž by sirotci mohli přijít a bylo by o ně dobře postaráno. „Disponujeme seznamem více než padesáti rodin, které projevily ochotu přijmout syrské děti mezi sebe. Další lidé nabízejí jinou formu podpory – výlety, svátky, doučování, odbornou psychologickou pomoc,“ sdělila iniciativa.
Připraven je navíc prý i státní aparát. Jediné, co podle iniciativy chybí, je politické rozhodnutí, na jehož základě by se Česká republika mohla postarat o „dvě třídy“ dětí utíkajících před válkou. „Bohatá a sebevědomá země se silnou tradicí pomoci slabým a bezmocným by něco takového měla dokázat,“ jsou přesvědčení její představitelé.
- Původní zdroj ZDE
Premiéra Andreje Babiše za jeho postoj, že nepřijmeme jediného sirotka, zkritizovali především opoziční politici. K věci se například zcela opačně postavil také Babišův koaliční partner – ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).
Podporu však Babiš získal u české velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi, která se podle Novinek.cz staví na stranu předsedy vlády. V přesunu sirotků podle svých zkušeností nevidí smysl hlavně s kulturní a sociální odlišností naší země. Je prý daleko významnější pomáhat na místě, což Česko činí v rámci humanitární a rozvojové spolupráce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab